Čínské námořnictvo nedávno otestovalo hypersonický railgun, tedy zařízení, které využívá soustavu elektromagnetů k rapidnímu urychlení projektilu. Deník South China Morning Post nicméně informoval o tom že, tvůrci dotyčné zbraně jsou z výsledků zklamaní.
Lu Junyong z Naval Engineering University a jeho spolupracovníci totiž s pomocí umělé inteligence (AI) zjistili, že i když okřídlená chytrá bomba překročila Mach 5 a dosáhla výšky cca 14 km, nefungovala tak dobře, jak by mohla.
Důvodem je pode všeho skutečnost, že projektil se během stoupání otáčel až příliš rychle, což mělo za následek jeho „nežádoucí náklon“.
Do vesmíru pomocí elektromagnetů?
Čínští odborníci jsou však pevně přesvědčeni o tom, že tato technologie má potenciál způsobit obrovskou revoluci jak v oblasti vojenství, tak třeba i cestování do vesmíru.
Z tohoto důvodu pracují rovněž na obří elektromagnetické startovací dráze, kterou by v budoucnu měl využívat padesátitunový hypersonický kosmoplán delší než Boeing 737.
Jak ale ukázala právě i tato konkrétní zkouška, realizace podobně ambiciózních projektů nebude vůbec jednoduchá, neboť stále existuje spousta technických problémů, které je zapotřebí vyřešit.
Titulní foto je pouze ilustrační.