Čínský „umělý Měsíc“ bude simulovat prostředí s nízkou gravitací

Čínští vědci pracují na zařízení, které dokáže simulovat gravitaci na povrchu naší přirozené družice. Upozornil na to deník South China Morning Post.

Konkrétně půjde o vakuovou komoru využívající silné magnetické pole k vytvoření prostředí s nízkou gravitací. Nikoho asi nepřekvapí, že je označována jako „umělý Měsíc“.

Stavba podle dostupných informací potrvá několik měsíců. Geotechnický inženýr Li Ruilin z China University of Mining and Technology prohlásil, že jakmile bude komora dokončena a spuštěna, „gravitace zmizí na tak dlouho jak budete chtít“.

Měsíc o průměru 60 cm

Jediný háček spočívá v tom, že tento umělý Měsíc bude opravdu malý – jeho průměr by měl činit pouhých 60 centimetrů. To znamená, že astronauti ve skafandrech se do něj určitě nevejdou.

Výzkumníci v něm však budou moct testovat vybrané vybavení a nástroje, což jim umožní odstranit případné problémy ještě před skutečným přistáním na Měsíci.

„Některé experimenty typu impaktní zkouška vyžadují jen několik sekund v simulátoru. Ale jiné mohou trvat i několik dní,“ poznamenal v této souvislosti Li.

Titulní ilustrační foto: hharryus, CC BY-NC-ND 2.0

Diskuze (5) Další článek: Applu odcházejí důležití čipoví architekti. Jednoho najal Intel, druhého Microsoft

Témata článku: Technologie, Vesmír, Výzkum, Simulace, Čína, Měsíc, Družice, Gravitace, Magnetické pole, South China Morning Post, Prostředí, Dostupná informace, InženýrNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2