Čínský vesmírný rentgenový teleskop detekoval nejsilnější magnetické pole vesmíru

  • Čínští odborníci před časem důkladně pozorovali akreční rentgenový pulzar GRO J1008-57
  • Přitom zjistili, že dotyčný pulzar obklopuje magnetické pole o síle asi 1 miliardy Tesla
  • Jde o nejsilnější spolehlivě detekované magnetické pole ve známém vesmíru

Na Zemi máme zkušenost s magnetickými poli, která jsou slabá i poměrně silná. I ta nejsilnější ale blednou před nezměrnými a extrémně intenzivními magnetickými poli, které pozorujeme ve vesmíru.

Tým čínského vesmírného rentgenového teleskopu Insight-HXMT před časem důkladně pozoroval akreční rentgenový pulzar GRO J1008-57, tedy pulzar který dychtivě pohlcuje hmotu a intenzivně září v rentgenové oblasti spektra.

Při těchto pozorováních vyšlo najevo, že dotyčný pulzar obklopuje magnetické pole o síle asi 1 miliardy Tesla. Jde o nejsilnější spolehlivě detekované magnetické pole ve známém vesmíru.

Vědci pozorovali pulzar GRO J1008-57 během výtrysku jeho záření, k němuž došlo v srpnu 2017. Analýzou pozorovaného záření odvodili, že magnetické pole v těsné blízkosti pulzaru nabývá opravdu extrémních hodnot. 1 miliarda T představuje magnetické pole, jehož síla přesahuje nejsilnější magnetické pole z pozemských laboratoří tak asi o 7 řádů.

Co všechno Insight zvládne?

Hard X-ray Modulation Telescope (HXMT), známý též jako Insight je prvním čínským rentgenovým vesmírným teleskopem. K dispozici má celou řadu pokročilých přístrojů pro pozorování vesmíru v oblasti rentgenové záření vysokých, středních i nízkých energií.

Do vesmíru tato téměř třítunová observatoř odstartovala 14. června 2017, aby pozorovala černé díry, neutronové hvězdy a pulzary, aktivní galaktická jádra a další vesmírné fenomény, které vysílají mohutné rentgenové záření.

Již nějaký čas víme, že neutronové hvězdy mají nejsilnější známá magnetická pole. Pulzar GRO J1008-57 je vlastně dvojhvězda s neutronovou hvězdou (anglicky Neutron star X-ray Binary), kterou kromě pulzaru tvoří běžná hvězda. Pulzar této hvězdě „krade“ hmotu, která pak vytváří kolem pulzaru tzv. akreční disk.

Pokud má pulzar extrémní magnetické pole, jako právě GRO J1008-57, tak pak hmota akrečního disku proudí podél siločar magnetického pole přímo na povrch pulzar. Výsledkem je, že pulzar vydává kromě svých záblesků i intenzivní rentgenové záření.

Váš názor Další článek: Intel chystá výkonné osmijádrové mobilní čipy Tiger Lake

Témata článku: Technika, Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Čína, Rekordy, InSight, Hvězda, Tesla, Teleskop, Neutronová hvězda, Magnetické pole, Záření, Rentgen, PulzarŠmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress