Čínští astronauti se připravují na sestavování vesmírné stanice Tchien-kung 3. První zásobovací mise byla úspěšná

Aktualizováno 31. května

V sobotu 29. května si Čína na své konto připsala další velký úspěch. Její nákladní loď Tianzhou 2 byla vynesena do vesmíru a hned ten stejný den se připojila k modulu Tchien-che.

Tianzhou 2 na první modul připravované vesmírné stanice Tchien-Kung 3 dopravila pohonné látky a 4,5 tuny zásob. Toto množství by mělo vystačit tříčlenné posádce na dobu cca tří měsíců.


Jak jsme vás již upozornili, Čína chce během následujících měsíců začít dopravovat na oběžnou dráhu moduly a další komponenty své stanice Tchien-kung 3.  A s jejich sestavováním samozřejmě budou pomáhat i lidé.

Pro jednotlivé mise (kterých by mělo proběhnout celkem 11, ovšem zdaleka ne všechny budou pilotované) dosud není k dispozici žádná časová osa. Astronauti se však již pilně připravují.

Podle dostupných informací budou muset během montáže stanice provádět riskantní výstupy do vesmíru v délce trvání až 6 hodin. Jejich výcvik je proto opravdu intenzivní.

Server Space.com uvádí, že astronauti se mj. potápějí ve skafandrech pod vodu a následně v replice Tiangong-3 plní různé pracovní úkoly.

Totožnost členů posádky (nebo více posádek?) je zatím držena pod pokličkou. V nedávné vidoreportáži státní zpravodajské agentury Sin-Chua, věnované právě tréninkovému programu, se nicméně objevila Wang Ja-pching – historicky druhá Číňanka, která se vypravila do kosmu.

Titulní ilustrační foto: Leebrandoncremer, CC BY-SA 4.0

Diskuze (10) Další článek: Novinky Intelu: Úsporný 5GHz procesor, 5G modem a herní bestie

Témata článku: Technika, Vesmír, Čína, Lidé, Skafandr, Vesmírná stanice, Tchien-kung, Stanice, Sestavování, Dostupná informace, Astronaut, Oběžná dráha, CinSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně