Čipy Neuralinku bude do mozků implantovat robot. Podívejte se, jak pokračuje jeho vývoj

Muskův Neuralink usilovně pracuje na robotickém zařízení pro implantaci čipů do mozků. Plyne to z videa, které jmenovaná společnost nedávno zveřejnila na svém YouTube kanálu.

Inženýři v tomto videu vysvětlují, že vlákna s elektrodami jsou příliš drobná na to, aby s nimi mohli pracovat lidští chirurgové – a právě to je místo, kde se může skvěle uplatnit stroj.

Připomeňme, že loni v létě Musk představil tzv. Link: elektronickou jednotku o velikosti mince, která nahrazuje malý kousek lebky a lze ji použít k zapisování informací do mozku i jejich následnému čtení. „V mnoha ohledech je to něco jako Fitbit v lebce s malými dráty,“ konstatoval tehdy.

Link obsahuje 1024 výše zmíněných vláken, které v mozku stimulují neurony. Každé z nich je široké 50 mikronů (mikrometrů) a tlusté 5 mikronů. Jeho délka pak činí 20 milimetrů.

Musk je přesvědčen, že robot by mohl proces implantace zvládnout za méně než hodinu. „Takže v zásadě můžeš jít do nemocnice ráno a odpoledne ji opustit. A dá se to udělat bez anestézie,“ konstatoval.

Technologie vyvíjená Neuralinkem dosud byla testována pouze na zvířatech. V plánu jsou však již i klinické zkoušky na člověku, konkrétně na jedinci postiženém kvadruplegií.

Diskuze (14) Další článek: Další aktualizace Microsoft Flight Simulatoru 2020 se zpozdí, přinese detailní Spojené království

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,