Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

  • Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad
  • Mise ale nenaplňuje očekávání
  • Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Projekt Ocean Cleanup odstartoval s velkou publicitou 8. září 2018. Šest set metrů dlouhá plovoucí „roura“ byla vyprojektována ke sběru plovoucího plastového odpadu z mořské hladiny. Po spuštění na vodu byla nasměrována do severního Pacifiku, aby začala čistit tzv. Velkou pacifickou odpadkovou skvrnu.

Oblast o rozloze zhruba 1,6 milionu kilometrů čtverečních se rozkládá mezi 135° a 155° západní délky a 35°a 42° severní šířky. Je tedy asi čtyřikrát větší než Německo. Mořské proudy na ní soustředily možná až 130 tisíc tun plastového odpadu. Jde o jedno z pěti míst s podobně vysokou koncentrací plastového odpadu ve světových oceánech.

Autoři projektu Ocean Cleanup vybrali od sponzorů a dárců na 40 milionů dolarů a za ně postavili plovoucí čističku vyprojektovanou k automatickému sběru plovoucího plastu z mořské hladiny. Zařízení označené jako Systém 001 ale od začátku nepracovalo tak, jak jeho konstruktéři zamýšleli. Když už nějaký ten plast „spolklo“, tak ho zase „vyplivlo“. Nebylo tedy s to odpad účinně sbírat.

O Vánocích přišla ještě horší zpráva. Systém 001 se rozlomil na dvě části. Odpadl z něj zhruba osmnáct metrů dlouhý kus. Neurvala ho nějaká silná bouře. Ulomil se v důsledku únavy materiálu. Remorkéry nyní táhnou Systém 001 k Havajskému souostroví k opravě a vylepšení.

Dětské choroby?

Zatím není jasné, co je na Systemu 001 špatně a zda bude ještě vůbec schopen provozu. Jde o „dětské neduhy“, jaké se nevyhnou většině nových funkčních technologií?

Podle otce celého projektu Boyana Slata konce roury zřejmě vibrují a nasbíraný odpad je pak z nitra Systemu 001 opět „vytřepán“. Někteří odborníci ale považují za chybnou celkovou koncepci „lapače plastů“, který podle nich prostě odpad z hladiny sbírat nedokáže.

Navíc poukazují na fakt, že se většina plastového odpadu pohybuje v hloubkách, kam System 001 nedosáhne. Spousta ho klesá až na dno. Malé kousky nejrůznějších plastů už byly odhaleny i v bahně na dně Mariánského příkopu v hloubce přes deset kilometrů. I kdyby System 001 pracoval tak, jak jeho autoři předpokládali, odstranil by z Velké pacifické odpadkové skvrny jen nepatrný zlomek. Šlo by o příslovečné „plivnutí do moře“.

System 001 může podle některých odborníků napáchat více škod než užitku, protože se do něj chytají nejen plastové odpadky, ale také nejrůznější mořské organismy.

„Říkají, že provedli hodnocení dopadu na životní prostředí, ale zastírají skutečnost, že takhle velká věc může mít významný dopad na fytoplankton a malé rybky,“ říká na adresu Ocean Cleanup odbornice na znečištění moří Kim Martiniová pro server Wired.

Mylná koncepce?

Kim Martiniová také poukazuje na fakt, že čištění moře od plastového odpadu ve chvíli, kdy se do moří a oceánů valí další a další plastové odpady je vpravdě sisyfovská práce. V první řadě je nutné zastavit pokračující znečištění a to i za cenu nepopulárních zákazů. Odhaduje se, že každoročně skončí v mořích a oceánech na osm milionů tun plastového odpadu.

„Musíme používat méně plastů, nebo za ně hledat náhražky. Plasty jsou laciné, takže jejich náhrada bude obtížná,“ říká Martiniová.

Jako účinné řešení se jeví např. sběr plovoucího plastového odpadu v řekách tak, aby se odpad nedostával do moří a oceánů, kde už je jeho odstranění mnohem složitější, pokud je na současné technické úrovni vůbec možné. Jenže to s sebou nenese takovou publicitu jako vypuštění šestisetmetrového nefunkčního monstra do Velké pacifické odpadkové skvrny.

Pramen: Wired

Diskuze (28) Další článek: Nvidia spustila slíbenou podporu FreeSync, stačí stáhnout aktualizované ovladače

Témata článku: Technologie, Německo, Ekologie, Moře, Oceán, Znečištění, Plasty, Roura, Dolar, Navic, Malý kousek, Čistič, Kilometr čtvereční, Nejrůznější plast, System, Životní prostředí, Významný dopad, Pacifik, Plast, Velká věc, Nepatrný zlomek, Mořská hladina, Vysoká koncentrace, Boya, ČÍSTRecenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Kryptoměna ethereum se přestala těžit na grafických kartách, což má výrazné důsledky nejen pro celé těžařské odvětví, ale i pro dostupnost a ceny grafických karet.

Jan Pánek
EthereumKryptoměny
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě