Čistíte si zuby méně než třikrát denně? Může to mít negativní vliv na zdraví vašeho srdce

I když se to na první pohled může zdát přinejmenším zvláštní, poslední studie zveřejněná Evropskou kardiologickou společností opětovně ukázala souvislost mezi úrovní ústní hygieny a zdravím srdce. Abyste výrazně snížili riziko vzniku určitých srdečních problémů, měli byste si čistit zuby nejméně třikrát denně.

Předchozí výzkumy opakovaně spojovaly špatnou ústní hygienu se zvýšeným rizikem rozvoje určitých chronických zdravotních stavů. Nová studie varuje, že ani čištění zubů jednou nebo dvakrát denně nemusí být z tohoto pohledu postačující.

Čištění zubů a zdraví srdce

Výsledky stojí na kohortové studii, do které bylo zapojeno více než 161 tisíc účastníků ve věku od 40 do 79 let. Jednalo se o metodu empirického výzkumu, při které je určitý jev nebo vzorek populace zkoumán v rámci dlouhého časového období s cílem určit takzvaný rizikový faktor.

Na začátku výzkumu nebylo u žádného z účastníků evidováno srdeční selhání nebo fibrilace síní. Všichni podstoupili lékařskou prohlídku a mimo jiné poskytli podrobné informace o svých návycích z hlediska dodržování ústní hygieny.

V průběhu více než deset let trvajícího sledování se u více než 4 900 účastníků vyvinula fibrilace síní, což je jeden z mnoha druhů srdečních arytmií, a u více než 7 900 pacientů bylo zaznamenáno srdeční selhání.

Zákeřné bakterie v ústech

Vědci hodnotili účastníky na základě jejich návyků v oblasti ústní hygieny a zjistili, že lidé, kteří si čistili zuby nejméně třikrát denně, měli o 10 % nižší riziko rozvoje fibrilace síní a o 12 % menší riziko srdečního selhání.

Snížené riziko bylo potvrzeno i po zohlednění dalších potenciálních faktorů, jako je věk, tělesná hmotnost, cvičení a celkový zdravotní stav. Vědci se domnívají, že časté čištění zubů snižuje počet bakterií mezi dásněmi a zuby a pomáhá je tak udržet mimo krevní oběh.

Hlavní autor Dr. Tae-Jin Song z univerzity v Soulu poznamenal, že analýza byla omezena na jednu zemi a jako observační studie neprokazuje příčinnou souvislost. Dodal však: „Dlouhou dobu jsme studovali velkou skupinu, což dodává našim poznatkům sílu.“

Předchozí studie zjistily, že bakterie z dutiny ústní se mohou dostat do krevního řečiště, kde vyvolávají zánět. Zánětlivá reakce pak může způsobit další dlouhodobé zdravotní problémy, včetně rozvoje srdečních chorob a demence.

Diskuze (27) Další článek: Larry Page a Sergey Brin se stahují z vedení Alphabetu. Šéfem se stal Sundar Pichai

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,