Zdraví | Výzkum | Medicína

Čistíte si zuby méně než třikrát denně? Může to mít negativní vliv na zdraví vašeho srdce

I když se to na první pohled může zdát přinejmenším zvláštní, poslední studie zveřejněná Evropskou kardiologickou společností opětovně ukázala souvislost mezi úrovní ústní hygieny a zdravím srdce. Abyste výrazně snížili riziko vzniku určitých srdečních problémů, měli byste si čistit zuby nejméně třikrát denně.

Předchozí výzkumy opakovaně spojovaly špatnou ústní hygienu se zvýšeným rizikem rozvoje určitých chronických zdravotních stavů. Nová studie varuje, že ani čištění zubů jednou nebo dvakrát denně nemusí být z tohoto pohledu postačující.

Čištění zubů a zdraví srdce

Výsledky stojí na kohortové studii, do které bylo zapojeno více než 161 tisíc účastníků ve věku od 40 do 79 let. Jednalo se o metodu empirického výzkumu, při které je určitý jev nebo vzorek populace zkoumán v rámci dlouhého časového období s cílem určit takzvaný rizikový faktor.

Na začátku výzkumu nebylo u žádného z účastníků evidováno srdeční selhání nebo fibrilace síní. Všichni podstoupili lékařskou prohlídku a mimo jiné poskytli podrobné informace o svých návycích z hlediska dodržování ústní hygieny.

V průběhu více než deset let trvajícího sledování se u více než 4 900 účastníků vyvinula fibrilace síní, což je jeden z mnoha druhů srdečních arytmií, a u více než 7 900 pacientů bylo zaznamenáno srdeční selhání.

Zákeřné bakterie v ústech

Vědci hodnotili účastníky na základě jejich návyků v oblasti ústní hygieny a zjistili, že lidé, kteří si čistili zuby nejméně třikrát denně, měli o 10 % nižší riziko rozvoje fibrilace síní a o 12 % menší riziko srdečního selhání.

Snížené riziko bylo potvrzeno i po zohlednění dalších potenciálních faktorů, jako je věk, tělesná hmotnost, cvičení a celkový zdravotní stav. Vědci se domnívají, že časté čištění zubů snižuje počet bakterií mezi dásněmi a zuby a pomáhá je tak udržet mimo krevní oběh.

Hlavní autor Dr. Tae-Jin Song z univerzity v Soulu poznamenal, že analýza byla omezena na jednu zemi a jako observační studie neprokazuje příčinnou souvislost. Dodal však: „Dlouhou dobu jsme studovali velkou skupinu, což dodává našim poznatkům sílu.“

Předchozí studie zjistily, že bakterie z dutiny ústní se mohou dostat do krevního řečiště, kde vyvolávají zánět. Zánětlivá reakce pak může způsobit další dlouhodobé zdravotní problémy, včetně rozvoje srdečních chorob a demence.

Diskuze (26) Další článek: Larry Page a Sergey Brin se stahují z vedení Alphabetu. Šéfem se stal Sundar Pichai

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Medicína, Orgány, Tělo, Negativní vliv, Studie, Čištění zubů, Fibrilace, Srdce, Hygiena, Soul, Srdeční selhání, Zub


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37