Článek o šroubku. Tenhle je speciální, má pérko a pomůže s odhlučněním bytu

Abych se hned na úvod opravil: není to šroub, ale vrut. Jmenuje se Sound Absorbing Screw, zkráceně Sound Screw, vyvinul jej Håkan Wernersson na Ústavu výzkumu materiálů švédské Malmö University, slouží k upevnění sádrokartonových panelů a na první pohled zaujme přidanou pružinou.

Sádrokarton je skvělý materiál pro snadné dělení obytných prostor a tvarování interiéru, ale jeho nevýhodou je snadné přenášení zvuku. Velká a relativně tenká deska připevněná typicky na dřevěný rám funguje jako napnutá blána bubnu. Zvuk přicházející zpoza zdi rozvibruje sádrokarton, čímž se zvuk přenese dovnitř místnosti. Problém eliminuje zvuková izolace uvnitř stěny, nebo dodatečná izolace zvenčí přidaná na sádrokarton. V obou případech však jde o pracné, nákladné a ve druhém případě relativně nevzhledné řešení.

Wernersson tvrdí, že stačí panely připevnit jeho vruty Sound Screw, utlumení zvuku bude srovnatelné, náklady násobně nižší. Vtip je v tom, že pružné uložení sádrokartonových panelů nabourá efekt vyšponované blány bubnu, panel utlumí příchozí zvuk a nepřenese jej v takové míře do místnosti. Testy v akustické laboratoři ukázaly, že takto upevněný panel sníží hladinu hluku o 9 dB.

Vrut je velmi citlivý na aplikaci – musí být natolik dotažený, aby udržel panel na místě, ale pružina musí mít prostor pro jemný pohyb, aby byla schopná pohlcovat energii zvukových vln, které do panelu naráží. Co Wernersson nezmiňuje, tak je dopad řešení na spoje mezi deskami – nenaruší mikroskopický pohyb celistvou plochu nátěru?

Projekt má za sebou laboratorní i praktické testy, které prokázaly smysluplnost řešení. V současnosti Wernersson hledá výrobce – až pak se ukáže, jestli je Sound Screw životaschopný také po ekonomické stránce.

Zdroj: Akoustos.se

Diskuze (22) Další článek: Velký srovnávací test: 16 powerbank s kapacitou 20 000 mAh

Témata článku: Technologie, Zvuk, Odhlučnění, Panel, Pružina, Šroubek, PérkoAž Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

** Každý procesor se skládá z logických hradel ** Dnes jich jsou miliony a jejich skládání zabere roky ** Google buduje technologii, která to dokáže za pár hodin

Jakub Čížek
ProcesoryUmělá inteligenceGoogle
Tohle je 100 nejhodnotnějších značek světa. 7 z 10 patří do oboru technologií

Tohle je 100 nejhodnotnějších značek světa. 7 z 10 patří do oboru technologií

** Pět značek dokázalo svou hodnotu více než zdvojnásobit ** 7 z 10 značek pochází z technologického sektoru ** Meziročně nejvíc vzrostla hodnota značky e-vozů Tesla

Martin Miksa
KantarŽebříčkyTechnologie