Vesmír | Raketa

Co bychom viděli, kdyby rakety jako Saturn V či Falcon Heavy byly průhledné?

Co bychom během vypouštění raket viděli, kdyby tato zařízení byla průhledná? Právě to ukazuje nové povedené video, které se nedávno objevilo na serveru YouTube.

Autor této animace diváky nechává nahlédnout do celkem čtyř vybraných raket. Zleva doprava to jsou: Saturn V, Space Shuttle (respektive jeho pomocné startovací rakety, SRB), Falcon Heavy a Space Launch System.

Různé typy pohonných látek, které se využívají během odlišných fází, jsou rozlišeny pomocí barev: petrolej RP-1 je červený, kapalný vodík (LH2) je žlutý a kapalný kyslík (LOX) je modrý.

Připomeňme, že raketa Space Launch System bude spoléhat na kombinaci LH2 a LOX, která vytvoří obrovské množství energie... a vody.

Kvůli extrémně nízké hustotě LH2 by však potřebovala mimořádně velkou palivovou nádrž. Aby designéři rozměry nádrže mohli zmenšit, stejně jako v případě raketoplánu přidali dvě SRB.

Oproti tomu Saturn V a Falcon Heavy v první fázi využívají RP-1, tedy vysoce rafinovanou formu petroleje. Toto řešení má ale také nevýhodu - při hoření petroleje vzniká značné množství oxidu uhličitého.

Titulní foto: Torsten Bolten, CC BY-SA 3.0

Diskuze (11) Další článek: Otestovali jsme powerbanky s kapacitou 10 000 mAh: Co od nich můžete čekat?

Témata článku: Video, Technika, Vesmír, YouTube, Raketa, Falcon Heavy, Saturn, SLS, LOX, Space Launch Systém, Jak, Space Shuttle, Petrolej, Space Launch System, Origin Space


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 104