Doba pokročila, a tak si dnes mnohé domácí 3D tiskárny poradí i s flexibilními termoplasty. Tedy takovými filamenty, které budou i po vychladnutí částečně pružné a ohebné.
Kvalitnější mašiny se pak bez problému poperou i s drobnými detaily a tiskem s velmi tenkými vrstvičkami nataveného plastu okolo 0,1 mm při zachování celkové kvality modelu.
Vytiskli jsme prodyšný řemínek pro hodinky
Výjimkou není ani nová CORE One z české fabriky Prusa Research. Už ji trápíme třetí týden a vedle základních a na výrobu poměrně jednoduchých termoplastů PLA a PETG se s grácií popasovala také s tepelně mnohem náročnějším polykarbonátem (PC) a konečně i zmíněným flexem.
Rychlé video bez komentáře: Tisk a řemínek na hodinkách Garmin Fenix 5 Plus
Zkusili jsme vyrobit třeba tento prodyšný 22mm řemínek pro hodinky, který na první pohled vypadá jednoduše, při zasychání se ale nesmí zhroutit otvor pro drobné pružinové osičky.
Řemínek jsme připravili pro tisk v PrusaSliceru s výškou vrstvy 0,15 mm a pomocí profilu STRUCTURAL, který se snaží co nejvíce dodržet rozměry předlohy.
FiberFlex 40D je tužší, ale snáze tisknutelný
Jako ohebný filament nakonec posloužil červený FiberFlex 40D. Číslo a písmeno označují tuhost materiálu, přičemž na webu výrobce najdete tabulku a příklady použití.

Tuhost flexibilního filamentu řady FiberFlex
Varianta 40D je tužší a připomíná třeba podrážku bot. Bude proto dostatečně pevná a pro tisk stále relativně jednoduchá. Čím měkčí materiál, tím totiž i větší zápas se strunou uvnitř každého extruderu – hlavy, kde se plast posouvá pomocí ozubeného kolečka, taví a vytlačuje skrze trysku.
FiberFlex 40D se tiskne při podobných teplotách jako PLA (tryska 200-220 °C, vyhřívaná deska 50-70 °C), u hladkých tiskových plátů je ale třeba použít separační vrstvu (lepidlo, 3DLAC aj.), jinak z nich měkčí výtisk nedostanete a můžete je poškodit. Flexibilní termoplasty totiž mají pochopitelně velmi silnou přilnavost.

I když je 40D tužší, řemínek je samozřejmě i nadále perfektně ohebný
Jak to dopadlo? Velmi pěkně! Ostatně, podívejte se na video. Díky otvorům řemínek nedráždí pokožku, styková plocha je totiž relativně malá.
A kdyby byl přece jen příliš tuhý, můžeme sáhnout po měkčím filamentu. To je už ale vyšší dívčí, jak jsme si už totiž vysvětlili výše, čím pružnější hmota, tím i větší riziko komplikací při tlačení plastu do trysky.
Plánujete nákup u Průši? Můžete nás podpořit
Plánujete koupit Core One nebo něco jiného v obchodě Prusa Research? Budeme rádi, když použijete tento partnerský odkaz do e-shopu. Podpoříte tím přípravu dalších kutilských článků na VTM.