Co je a co umí Iron Dome. Železná kopule chrání Izrael před raketovými útoky

  • Na Blízkém výhodě se opět rozhořel izraelsko-palestinský konflikt.
  • Proti raketám z Gazy zasahuje systém Iron Dome (Železná kopule).
  • Nákladný ale současně efektivní systém dokáže rychle vyčistit nebe nad obydlenými oblastmi.

Na Blízkém východě se po letech opět rozjelo tradiční ohnivé a krvavé kolečko. Hamás vypálí na Izrael z pásma Gazy desítky raket. Izrael na to o chvíli později reaguje nálety. Poté se vše opakuje.

Jedním z klíčových prvků konfliktu je mobilní systém protivzdušné obrany Iron Dome alias Železná kopule. Velmi nákladný ale z hlediska nasazení efektivní způsob, jak zastavit rakety přilétají z Gazy. A nejen je. 

Video izraelského ministerstva obrany shrnuje, jak Iron Dome funguje:

Izrael pod ochranou Železné kopule

O zavedení protiraketového systému se uvažovalo už v 90. letech. K rozhodnutí ale došlo až po druhé libanonské válce v roce 2006, kdy Hizballáh vypálil zhruba 4 tisíce raket. Jejich dopady si vyžádaly 44 obětí, velké materiální škody a na 250 tisíc lidí muselo být evakuováno.

Izrael v roce 2007 vybral systém Iron Dome (Železná kopule) od firem Rafael Advanced Defense Systems a Israel Aerospace Industries. Prvního nasazení se dočkal na konci března 2011.

Iron Dome se proslavil zásahy proti primitivním raketám z Gazy. Ve skutečnosti jde ale o špičkový systém, který je schopen vyčistit nebe a eliminovat širokou škálu útoků – kromě těch raketových, minometných nebo dělostřeleckých si poradí také s drony, letadly a měl by být schopen zasáhnout i střely s plochou dráhou letu.

Na začátku je radiolokátor, který bude hlídat i české nebe

Iron Dome se skládá ze tří částí:

  1. Detekční a sledovací radar: jedná se o radiolokátor ELM-2084, který byl postaven izraelskou společností Elta. Osm těchto mobilních radiolokátorů si nedávno objednala také česká armáda.

  2. Řídící centrum BMC (Battle Management & Weapon Control) od izraelské softwarové firmy mPrest Systems. 

  3. Odpalovací jednotka: odpaluje protiraketové střely Tamir od společnosti Rafael. Typická baterie Iron Dome má 3 až 4 odpalovací zařízení. V každém se nachází 20 střel Tamir.

Video o Iron Dome od výrobce Rafael Advanced Defense Systems:

Hlavní protivník: rakety Kassám

Hlavním soupeřem Železné kopule je raketa typu Kassám, kterou Hamás používá od počátku století. Jedná se o velmi primitivní raketu, jejímž základem je válec o průměru 11 cm a délce zhruba dva metry se stabilizačními křidélky.

Raketa o hmotnosti několika desítek kilogramů nese 5 až 20 kg výbušnin a její dolet je až 16 kilometrů.

Jejím úkolem není zasažení konkrétního cíle, ale dopadnout na území Izraele. Hlavní výhodou je nízká cena a jednoduchá výroba.

Jak funguje Iron Dome

Jakmile je raketa odpálena, na izraelském nebi začne vzdušný souboj. 
Radiolokátor systému Iron Dome detekuje start rakety a sleduje její trajektorii. BMC vypočítá bod dopadu podle nahlášených dat a pomocí těchto informací určí, zda raketa představuje pro danou oblast hrozbu. Teprve poté je vystřelena obranná raketa Tamir.

V tweetu izraelského ministerstva obrany je vidět Iron Dome v akci, v noci 11. května:

Každá baterie je schopna ochránit oblast o rozloze až 150 km², což pro představu znamená, že pro ochranu Prahy by byly teoreticky potřeba tři až čtyři baterie.

Iron Dome dokáže fungovat v libovolnou denní dobu a za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. 

Během konfliktu s Hamásem v listopadu 2012 izraelští představitelé tvrdili, že Iron Dome zachytil 85 % ze 400 raket vystřelených z pásma Gazy. Po nedávné modernizaci a testech výrobce slibuje až 100 % účinnost systému.

Rakety Tamir

Tamir je hebrejské jméno ale v tomto případě především akronym slov Til Meyaret, což znamená záchytné střely. Raketa má průměr 16 cm, délku 3 metry a hmotnost 90 kg. Rychlost rakety může být až 2,2 Ma (700 metrů za sekundu).

Střela je v první fázi letu řízena pomoci dat z radiolokátoru ELM-2084. Jakmile se dostane k cíli dostatečně blízko, převezme konečné navádění vlastní palubní radiolokátor. 

V okamžiku, kdy Tamir míjí cíl, laserový přibližovací zapalovač ho detekuje a odpálí tříštivo-trhavou hlavici o hmotnosti 11 kg. Nepřátelský cíl následně zasáhne vysokou rychlostí sprška šrapnelů. 

Uvádí se, že na každý cíl jsou preventivně vypáleny dvě střely Tamir, ale je otázkou, zda se tak děje i v době masivních raketových útoků. 

Cenově je to na nebi hodně nerovný souboj. Odhaduje se, že náklady na výrobu útočné rakety Kassám jsou okolo nebo spíše pod 1000 dolarů. V případě obranného Tamiru se mluví o 20 až 100 tisících dolarů. Celková cena za jednu baterii je pak necelých 100 milionů dolarů.

Diskuze (34) Další článek: Intel uvádí výkonné mobilní procesory Tiger Lake-H. Lavina nových počítačů bude následovat

Témata článku: Technika, Vojenství, Raketa, Praha, Zbraně, Armáda, Izrael, Terorismus, Rafael, Železná kopule, Kopule, Aerospace Industries, Nebe, Elta, Gaza, Iron Dům, Blízký východ, ELM, Hizballáh, Hamás, Česká armáda, Raketový útok, BMCČeské televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda