AndyF2
13. 1. 2025 • 10:36

Ako uz pisali ostatni vyfukovat tu docasne akoze nadbytocnu elektrinu len tak do vzduchu je ekologicky nezmysel. Patrilo by sa nastavit cely ekonomicky biznis tak aby sa oplatilo tu energiu nejak zmysluplnejsie vyuzit. Ci uz do bateriek, ohrev vykurovacej vody , naopak chladenie technologii, vyroby vodika, cohokolvek.
Inak pri style obchodovania dynamicky trh=dynamicky sa meniace spotove ceny logicky vznika nestabilita rozvodnej siete. Kazdy z vyrobcov ma tendenciu nevytvarat nadvyrobu aby neklesala cena. Akuratze tych regulatorov stability el siete a vyrobcov je vela rozne po Europe takze reaguju kvazi jeden proti druhemu. Jeden vidi ze klesa spotreba tak obmedzi svoju dofdavku,zaroven v rovnakom cas ostatni reaguju tiez . Zrazu je z nadbytku nedostatok tak nastava kolecko postupneho zvysovania.

ententyky
13. 1. 2025 • 9:35

Jako kdyby to v jinych odvetvich bylo jine.... zaoravani zeleniny, vylevani mleka.... Vse zaplati spotrebitele, protoze nikdy nelze predikovat kolik ceho se spotrebuje... Nezijeme stejne zivoty kazdy den, i to pocasi se meni... Proste je treba to prijmout jako fakt a naucit se s tim zit... Tak jak to lidstvo delalo doposud....

petr kafka (Takafur)
13. 1. 2025 • 7:46

Proč se energie neukládá do vodíku.Výroba je en.náročná a při záporných cenách se přímo nabízí. V celé Evropě je poptávka po zeleném vodíku velmi vysoká.Je nutno zařadit výrobu vodíku ve velkém, aby v případě přebytku el.energie naskočily tyto zařízení a vyráběly zelený vodik.

světelná tyč
13. 1. 2025 • 6:31

věci jako je tohle jsou samy o sobě důkazem demence celé společnosti. Blbost vítězí na celé čáře a dotační organizovaný zločin nabral podobu sprostého výpalného. I proto se režim snažíl, aby se děti ve školách nenaučily nic jiného než lásce k režimu. Jim už tyhle úchylnosti nebudou připadat divńé Smrt EU. Smrt fašismu.

Názor byl 3× upraven, naposled 13. 1. 2025 06:34

Flabby
12. 1. 2025 • 17:56

To je zase aféra. Tohle se roky používá běžně (i u nás). Británie platí za maření energie z větrných elektráren 1 miliardu liber ročně - prý levná energie. 😃 Energetici na tento problém upozorňují, že nastane. Ale jako u všeho, dokud to nenastane nikoho to nezajímá a pak se všichni proberou. Kdyby se všechny ty bambilióny eur namísto do OZE lili do jádra a do fúze, tak tady máme stabilní zdroje energie a opravdu levnou elektřinu.

BOROCOMP
12. 1. 2025 • 17:17

Ve světě byla problematika nadproudu vyřešena, el. energie se maří při elektrolýze bauxitu na hliník a podobné náročné elektrolytické procesy. .. Regulaci lze provést přímo u výrobce, prostě, snižuje se buzení generátoru a nadbytečná pára se paralelně směřuje do chladící věže tzv. "do komínu". ..

Názor byl 1× upraven, naposled 12. 1. 2025 17:32

Mirek Hnilička
12. 1. 2025 • 13:34

Rád se nechám opravit, jsem laik. Pokud článek p. Čížka správně interpretuji, na příkladu farmy větrných elektráren ukazuje, že v případě nadbytku výroby (např. za velmi větrné noci) je kvůli stabilitě sítě nutné nadbytečnou elektřinu spotřebovat a proto provozovatelé těchto elektráren (aby nemuseli platit za odběr při dodávce do sítě - ceny jsou v tu dobu totiž záporné) používají "hned na místě" popisované mařiče výkonu.Nedává mi to smysl, aspoň pokud jsou správné informace, které mám z dalších zdrojů:1) Větrnou elektrárnu je technicky možné kdykoli zastavit (kvůli bezpečnosti a případné nutnosti servisu) brzdou a natočením lopatek. I při uragánu. Pracovat (vyrábět elektřinu) může pouze v určitém rozsahu rychlostí větru, mimo který se zastavuje vždy. 2) Podpora obnovitelných zdrojů je vyplácena provozovatelům těchto elektráren formou fixní dotace dle vyrobené elektřiny, např. 50 EUR/MWh. Tedy zcela nezávisle na tržní ceně elektřiny, za kterou ji prodávají.3) Provozovatelé stabilních zdrojů (hlavně asi jaderných elektráren) si během epizod záporných cen nechávají platit za "odběr" elektřiny z OZE (v tu chvíli nadbytečné), který sami sice fyzicky nerealizují, ale místo toho v rámci technických možností regulace nevyrobí elektřinu, jejíž výrobu už měli nasmlouvanou....

Zdeněk Nastinec
12. 1. 2025 • 11:21

Uvědomuje si zde vůbec někdo, že kvůli mařiči o velikosti např. 1000kw, tedy 1MW se budou muset vyrobit a stavět další transformátory, dále posilovat sítě, pokud jak se uvádí bude mít možnost mařič provozovat i ten, kdo elektřinu nevyrábí.
V současné době je jednoduché odstavit okamžitě solární panely od sítě a tím elektřinu nedodávat a tedy nepotřebovat zařízení které ji bude ničit - mařit.
Dále - je prokázáno, že solární parky částečně zvyšují teplotu ozduší ve svém okolí.
Mařiče budou svým obrovským výkonem tepla opět zvyšovat teploto planety.
Děláme tedy vše pro ekologii nebo jdeme přesně opačnou cestou - tedy planetu co nejrychleji oteplit a zničit ??
Jak tato tepelná zařízení se projeví na změně klimatu - deště, větry, bouře ?
POSTAVÍ SE NĚKDO PROTI TOMU, NEBO SE DÁLE NA TYTO PROTICHŮDNÉ PROJEKTY OPĚT ZAČNOU ROZDÁVAT DOTACE?

Josef Patera
Josef Patera
12. 1. 2025 • 9:41

Rozvodná soustava je vybudována systémem od zdroje ke spotřebiteli. Zdroje jsou napojeny přes rozvodny VN-VVN a zpět na VN a NN. Připojit jakýkoliv nový zdroj "někam" do sítě lze, ale EE z něj zůstane jen v té síti kam je připojen a v síti navazující směrem "dolů". Pokud není v této síti odběr, tak se zdroj musí samočinně omezit nebo vypnout = nemůže vyrábět přepětí ani utéct z frekvence. A výroba je jen a pouze při protékajícím proudu. Pouhé napětí je k ničemu.
Laicky řečeno: vaše domácí FVE může napájet jen vaše sousedy za trafem 22/0,4. Tímhle trafem do sítě 22kV "nepřeleze". Stejně tak i další zdroje zapojené do "podsítě" pokud nejsou napojeny do rozvodny s možností na 400kV.
Když náhodou zasvítí nebo zafouká, tak se odběry spotřebitelů v daný okamžik nezmění (pračku nevypnete ani nezapnete) a dojde k omezení výroby na stabilních zdrojích. Pokud ale tento přebytek z OZE trvá a je vyšší i při již odpojených stabilních zdrojích pak je kromě vypnutí=odpojení OZE možné EE "vytopit" do ovzduší.
A stále platí, že při záporné ceně vám za odběr někdo zaplatí. A ti, kdo takovéhle "mařiče" používají nejsou plátci distribučních poplatků. Zpravidla je mají sami vlastníci OZE, kteří takto vydělají dvakrát: za dotovanou výrobu a za odběr nadbytku.

Petr Abrham
12. 1. 2025 • 9:39

Za me je to proti zdravemu rozumu i ekologii. Je to mrhaní přírodními zdroji. Tudíž neekologické. Chápu, že pro provozovalele mařičů je to ekonomicky výhodné. Ale proč? Proč vlasně vznikají záporné ceny? Protože některé typy zdrojů mají dotovanou výrobu a proto dodávají do sítě i když elektřina není potřeba a proto cena klesla na/pod nulu. Ale oni díky dotaci můžou jít i pod toto cenu, protože, kdyz prodají (zaplatí) 1MWh za -5 000,-Kč a z podpory ekologických zdrojů dostanou 10 000,- Kč, tak pořád 5 000,- Kč vydělali. A uz je vůbec je nezajímá, že působí problémy v síti, a že na tu "dotaci" se skládají všichni odběratelé a daňoví poplatníci.
Řešení je jednoduché a zadarmo. V případě, že hrozí rozpad sítě z důvodu nadvýroby (věrtníky, soláry) jednoduše vypnout. Technicky to není žádný problém! Každou z těchto elektráten vypnout lze. Energetický regulační úřed by měl urychleně vymyslet nějaký regulační plán, aby to bylo co nejspravedlivější pro všechny výrobce. A právníci připravit reakci na potenciální žaloby solárních baronů.
Vzhledem k tomu, co jsem v poslední době slyšel, žádám všechny novináře, aby před tím než o tomto problému začnou psát, si nechali problém vysvětlit někým, kdo tomu rozumí a nešířili nepravdy. Bohužel mi ucelený obraz a pojmenování příčiny chybí i zde na VTM 🙁
Zároveň apeluji na politiky a zainteresované odborníky, aby tomu udělali přítrž!!!

Hlinda
Hlinda
12. 1. 2025 • 8:05

"S frekvencí 50 Hz ale přece počítá veškerá naše domácí elektronika, elektrické zdroje našich počítačů, televizorů a tak dále, pokud by tedy frekvence klesla příliš, nastal by prakticky blackout. Není proto divu, že se kmitočet může podle normy vychýlit jen o drobný zlomek."Co to je za lži? Změna frekvence těmto spotřebičům zas tak nevadí. Počítač a ostatní dají 50-60Hz.

AsiJá
AsiJá
12. 1. 2025 • 0:57

Digitální doba, která si neumí chytře poradit s přebytky. Navíc tomuto kocourkovu zde zase tupě spílají zdejší mysllitelé. Namísto "nočního" proudu zap. schválně do časú, kdy majitel měl nejnižší odběr by se zkrátka nastavil podle nových potřeb a jeho cena by zkrátka vyběhla na displeji aplikace. Pak stačí chytrý spotřebič, ohřívač, elektrovůz a vše funguje a za lepších cen. Jenže tady úderka nejprve věří blackoutům a poté soptí nad přebytky. Co kua chcete?

svopex
svopex
11. 1. 2025 • 23:30

Zelení ekoteroristi přece snili o výrobě vodíku, ne?

Názor byl 1× upraven, naposled 11. 1. 2025 23:31

Karel Trojan
Karel Trojan
11. 1. 2025 • 23:18

Ve článku nezmiňujete důležitý detail. Kolik času za rok tyto mařiče běží.
Tím byste dost zklidnili horké hlavy. Pokud běží třeba tři hodiny za měsíc, tak je to opravdu nejhospodárnější způsob, jak se energie zbavit.

Bery
11. 1. 2025 • 22:49

Tohle je jen dusledek zvracene doby a priserne postavene energeticke politiky. Staci vratit zlate pravidlo, ze do verejne rozvodne site se smi pripojovat pouze stabilni zdroje a podobne nesmysly nebudou vubec potreba, protoze nerovnovahu na strane spotreby mame za ta leta davno vyresenou. Pokud se k tomu ale navic prida nerovnovaha na strane vyroby, za kterou by mel rucit vyrobce, tak to jen zbytecne navysuje naklady a to bohuzel vsem. O to smutnejsi je, kdyz ten vyrobce pobere dotace na investici a v nemalo pripadech bere i provozni dotace, takze tohle v podstate bude primo palit penize danoveho poplatnika.
Pokud vezmete 100.000 v bankovkach a spalite je, dopustite se trestneho cinu. Pokud ale takto mrhate penezi danoveho poplatnika, tak je to v poradku ?

Akademik CZ
Akademik CZ
11. 1. 2025 • 22:45

platíme milionářům poplatek na stavbu a provoz obnovitelných zdrojů a pak elektřinu kterou vyrobí (protože je jí nárazově hodně) spálí jiní milionáři kteří dostali dotace na "spalovače" přebytečné energie.
Výbornej systém. Proč tu energii prodat ve špičce za minimální cenu (nebo zadarmo) když se může vedle elektráren jednoduše proměnit v teplo a rozfoukat do povětří 😀🤦‍♂️

KosKarel
11. 1. 2025 • 21:40

Nechápu proč elektřinou plýtvat do ohřevu vzduchu, když by se tím dala ohřívat například voda. Rekněme třeba přihřívat voda ve veřejných bazénech a koupalištích.

Katikakus
Katikakus
11. 1. 2025 • 20:28

Tohle vymysleli nemocný mozek - rovnák na vohejbák, který naplno odkryl absurdnost energetické koncepce postavené na Občasných Zdrojích Energie. Tohle je celé špatně, od začátku. Jenom naprostý idiot to ještě nechápe.

DoruKo
11. 1. 2025 • 19:40

"Taková farma větrných elektráren totiž může za divoké noci" by mohla zastavit vrtule.
Proč tedy EU s Green Dealem neinvestuje raději do baterií a různých způsobů přeměny této přebytečné energie na něco užitečného? Proč se nezavádí noční proud, kdy by lidé mohli pouštět pračky nebo podobné spotřebiče za levnější ceny (to si mohou dovolit jen některé domácnosti, obyvatelé panelákových domů tuto možnost nemají)? Existují fabriky, které by byly rády, kdyby v noci mohly využívat tento přebytek.

Petr Prochaska
11. 1. 2025 • 18:19

Ono by stačilo, kdyby se z době nízkých a záporných cen ohřívala TUV. Dnes máte nízký tarif, který je ale na dlouho předem daný a nemá žádnou závislost mezi aktuální cenou elektřiny. Typicky se bojler ohřívá v noci, ale přitom přebytky jsou v poledne. Dále je možné z přebytků elektřiny ohřívat TUV pro teplárny, kde nyní jede nějaké fosilní palivo. Popřípadě do kotelny v paneláku dodat elektrokotel a akumulační nádrž/e na TUV jako předehřev před plynem.
Jenže on je taky problém, že jsou velké poplatky. Poplatek se účtuje majiteli FVE za to, že vůbec prodává. Typicky 0,4 Kč/kWh. Odběratel platí kromě silové elektřiny ještě za distribuci. Takže ve výsledku se pořízení elektrokotle a akumulační nádrže v paneláku nevyplatí, protože cena distribuce není o mnoho menší než cena plynu.

Radek Holeček
11. 1. 2025 • 17:48

Ubohý redaktor Živě nezná Ohmův zákon a tak napíše takou hloupost, jako je věta: "Elektrický proud v tomto případě prochází vodičem s vysokým odporem, na kterém se řízeně mění na teplo vlastně úplně stejným způsobem jako v nitru rychlovarné konvice nebo v elektrické troubě."
Kdyby Ohmův zákon znal, věděl by, že ten vodič má naopak odpor nízký.