Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

  • Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých
  • Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou
  • Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Starší lidé jsou při onemocnění COVID-19 více ohroženi. V Evropě ale nejsou těmi, koho postihuje současná covidová vlna nejvíc.  Největší podíl na počtu nakažených mají mladí. Britské statistiky uvádějí, že v říjnu 2021 čelily děti školou povinné nákaze koronavirem s patnáctkrát vyšší pravděpodobnosti než senioři starší osmdesáti let. Darel Cooksonová z Nottingham Trent University to vysvětluje tím, že mladí lidé zůstávají valnou měrou neočkovaní.

Řada zemí umožňuje očkování dětí proti COVID-19. Obvykle se mohou očkovat děti od dvanácti let, ale třeba v USA a Izraeli je možné očkovat děti od pěti let. O tom, jestli se děti očkování podrobí, rozhodují rodiče. A ti nejsou očkování svých ratolestí vždy nakloněni.

Někteří odmítají specificky vakcíny proti COVID-19, jiní jsou proti očkování vůbec. V USA se při průzkumech ukázalo, že 30 % rodičů je rozhodnuto děti proti COVID-19 neočkovat. Někteří to vysvětlují obavami z vedlejších účinků a přesvědčením, že pro děti nepředstavuje COVID-19 takové riziko. Řada rodičů je však ovlivněna antivakcinačními konspiračními teoriem.

Konspiračních teorií o vakcínách proti COVID-19 koluje velké množství. Tvrdí například, že vakcíny mění dědičnou informaci očkovaných nebo že vyvolávají neplodnost. Ti, kdo jim uvěřili, jsou náchylnější k odmítnutí vakcín jak u sebe, tak u svých děti.

Opravování konspirací

Tým Darel Cooksonové zkoumal, jak snížit riziko, že lidé uvěří konspiračním teoriím a následně pod jejich vlivem odmítnou očkování svých dětí. Vědci vyšli ze skutečnosti, že lidé si často formují názory tak, aby splynuli s názory většiny lidí ve svém okolí.

Zhusta však mívají mylnou představu o tom, jak jsou různé názory ve společnosti zastoupené. Pokud čerpají informace třeba z „informačních bublin“ na sociálních sítích, kde se sdružují lidé s velmi podobným náhledem na danou problematiku, mohou snadno dojít k chybnému závěru, že tohle názor rozšířený v jejich „bublině“ panuje i ve většinové společnosti. 

Darel Cooksonová a její kolegové zjistili, že právě tohle se děje v Británii ve vztahu k očkování proti COVID-19. Britští rodiče měli silně nadhodnocenou představu o tom, jaká část britských rodičů věří antivakcinačním konspiračním teoriím. A čím více rodiče podíl vyznavačů konspiračních teorií nadhodnocovali, tím vyšší byla i pravděpodobnost, že oni sami těmto teoriím uvěří.

V další studii se proto Cooksonová a spol. pokusili oslabit víru rodičů v antivakcinační konspirační teorie tak, že korigovali jejich přehnané představy o podílu rodičů, kteří těmto teoriím věří. Pro ověřovací studii využili dobrovolníky z řad rodičů malých dětí.

U těch nejprve zjistili, nakolik věří antivakcinačním konspiračním teoriím, a dále zjišťovali, zda dají očkovat své dítě. Zároveň měli dobrovolníci odhadnout podíl britských rodičů, kteří věří v antivakcinační konspirační teorie, a jak se rozhodují v otázce očkování dětí.

Na závěr se některým rodičům dostalo korekční zpětné vazby. Získali reálné informace z průzkumů o tom, kolik rodičů skutečně věří konspiračním teoriím a jaký podíl rodičů je ochoten nechat děti očkovat. Zbývající část rodičů tyhle informace nedostala.

Studie Cooksonové a spol doložila, že konfrontace s reálnými poměry ve společnosti oslabí víru rodičů v antivakcinační konspirační teorie. Rodiče si také uvědomili, že významná část rodičů nechává své děti očkovat. Cooksonová popisuje výsledný účinek na názory rodičů jako „dominový efekt“, který v konečném důsledku vedl ke zvýšení procenta rodičů ochotných děti podrobit očkování.  

Recept na antivaxery

„Náprava nepřesného vnímání toho, co si myslí ostatní, by mohla být použita k boji proti antivakcinačním konspiračním názorům. Mohlo by to zvýšit ochotu lidí k očkování, a to jak mezi samotnými dospělými, tak i u dětí, za které tito dospělí rozhodují,“ uvádí Cooksonová.

V boji s konspiračními antivakcinačními teoriemi lze podle Cooksonové dosáhnout nezanedbatelného posunu zdůrazněním toho, že konspirační názory nejsou takovou samozřejmostí, jak si lidé zhusta myslí. Cooksonová také radí, aby se skeptikům demonstrovalo, že nechat se očkovat je mnohem častější přístup než odmítání očkování.

Tímto způsobem lze dosáhnout „překalibrování“ toho, co si lidé mylně představují, a tím změnit chování těchto lidí tak, aby bylo v souladu s tím, co si ostatní skutečně myslí a co doopravdy dělají.

„Vzhledem k tomu, že úroveň proočkovanosti u dětí je v Británii stále poměrně nízká a počty případů COVID zůstávají vysoké, mohla by jednoduchá psychologická technika výrazně pomoci k přesvědčení těch, kdo s očkováním váhají. Stálo by to za vyzkoušení,“ říká Cooksonová. Zcela jistě to neplatí jen o Velké Británii.

Diskuze (281) Další článek: Nový přípravek úspěšně léčí cukrovku 1. typu u myší

Témata článku: Výzkum, USA, COVID-19, Evropa, Očkování, Velká Británie, Psychologie, Děti, Vakcinace, Rodičovství, Izrael, Náhled, Psycholog, Dítě, Odmítnutí, Názor, Rodiče, Podíl, Konspirační teorieIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Létající auto dorazí na trh už v příštím roce. První bude slovenský AeroMobil

Létající auto dorazí na trh už v příštím roce. První bude slovenský AeroMobil

Létající automobily nám v minulosti slibovala již celá řada společností, slovenský Aeromobil by však celou myšlenku mohl konečně dotáhnout do cíle.

Auto.czOndřej Mára
Jak dobře vybrat fotoaparát. Zvažte, jestli nestačí mobil. Místo rozlišení jděte po velkém snímači

Jak dobře vybrat fotoaparát. Zvažte, jestli nestačí mobil. Místo rozlišení jděte po velkém snímači

Důležité otázky, na které byste si měli odpovědět před výběrem fotoaparátu. Je lepší kompakt, nebo zrcadlovka? Nestačí mobil? Jaký snímač, stabilizaci, hledáček… Co je důležité pro video?

Petr Březina
Průvodce nákupem