Co s dětmi, kterým čínští vědci „vylepšili“ dědičnou informaci? Experti se nemohou shodnout

  • Tvůrce prvních geneticky „vylepšených“ dětí bude brzy propuštěn na svobodu
  • Čínští bioetici se obracejí na vládu s naléhavou výzvou: „Děti musí mít zajištěnou péči a dohled“
  • Odborníci ze světa mají zhusta jiný názor

Byl to šok. V listopadu 2018 unikla do světových sdělovacích prostředků do té doby pečlivě tajená zpráva, že se v Číně narodila dvojčata, kterým biofyzik Jiankui He se svým týmem cíleně upravil dědičnou informaci. He využil technologii označovanou jako CRISPR-Cas9, která dovoluje cílený zásah do dědičné informace.

Pro tento experiment získal páry, kde byl partner HIV-pozitivní a partnerka byla prostá infekce virem HIV. Takoví lidé mohou zplodit dítě bez rizika nákazy s pomocí oplození ve zkumavce, kde se z otcova spermatu virus HIV odstraní.

V Číně je ale tahle procedura zapovězena. He slíbil rodičům, že jim plození ve zkumavce zařídí, a navíc provede experiment s „vakcínou proti HIV“. Ve skutečnosti při oplození ve zkumavce manipuloval s dědičnou informací vznikajících embryí.

He a jeho spolupracovníci použili pro početí dětí techniku tzv. intracytoplasmatické injekce spermií, kdy se pod mikroskopem s pomocí speciálních nástrojů a aparátů vstříkne spermie otce přímo do vajíčka. Zároveň se spermií vstříkli He a spol. do vajíčka také molekuly CRISPR-Cas9 zacílené na gen CCR5. Cílem bylo tento gen poškodit.

He se nechal inspirovat známým faktem, že někteří obyvatelé severní Evropy mají gen CCR5 poškozený mutací, při které z genu na zcela určitém místě vypadlo třicet dva písmen genetického kódu. Virus HIV1 se váže na povrchu bílých krvinek právě na bílkovinu kódovanou genem CCR5 a pokud člověk zdědil od obou rodičů mutaci genu CCR5 označovanou jako „delta 32“, je vůči viru HIV1 rezistentní. Virus se na jeho krvinkách neuchytí.

V experimentu čínského týmu ale nebyl CRISPR-Cas9 konstruován tak, aby v dědičné informaci embrya navodil vznik mutace „delta 32“. CRISPR-Cas9 jen nadělal do genu různě velké „díry“ a v případě jednoho embrya dokonce nepoškodil gen ve všech buňkách vyvíjejícího se zárodku.

Děvčata narozená z těchto embryí označovaná ve sdělovacích prostředcích fiktivními jmény Nana a Lulu tedy nemají plnou záruku odolnosti vůči HIV1 a Lulu má dokonce jistotu, že se v jejím těle i nadále vyskytují buňky s funkčním genem CCR5. Je tedy k nákaze virem HIV1 vnímavá. O něco později se měl z druhého experimentu narodit ještě chlapec. O něm není známo nic bližšího.

Svět počin Jiankui He odsoudil jako naprosto nezodpovědný. Při podobných experimentech hrozí, že CRISPR-Cas9 poškodí i jiná místa DNA a vyvolá tak nežádoucí vedlejší účinky. Jiankui He sice tvrdil, že testy dědičné informace dětí žádné takové pochybení nepotvrdily, ale odborníci se shodují, že provedené analýzy na vyloučení škod vzniklých v DNA nestačí.

Jiankui He se provinil proti platným čínským zákonům a byl odsouzen na tři roky odnětí svobody a to nepodmíněně. Potrestáni byli i další dva z desítky jeho spolupracovníků.

Diskuze (17) Další článek: Titěrný 60GHz radar Acconeer odhalí, jestli je krabice prázdná, nebo je v ní třeba víno

Témata článku: Výzkum, Čína, Evropa, Genetika, Děti, Experiment, DNA, Embryo, Jiankui He, Lulu, Peking, Kodaňská univerzita, Wuchan, Gen, Virus, Dědičná informace, Melbourne, Nature, ICS, Čínský vědec, Zkumavka, MoskvaNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření