Co se stane s vaječným žloutkem, když do vejce praštíte? Vědecké zkoumání ukazuje spojitost s lidskou hlavou

Proč někteří sportovci v kontaktních disciplínách jako jsou bojová umění či některé skupinové hry často končí v předčasném důchodu kvůli poranění mozku? I na tuto otázku se pokusil odpovědět tým vědců, kteří v magazínu AIP Physics of Fluids publikovali článek How to deform an egg yolk – Jak deformovat vaječný žloutek!

Žloutek (měkká hmota) obalený bílkem (tekutina) uvnitř skořápky totiž do jisté míry připomíná mozek obalený mozkomíšním mokem uvnitř lebky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zařízení pro deformaci žloutků a záběry z vysokofrekvenční kamery

Sportovcům, kteří dostanou pěstí, často padají na hlavu apod., se pak mozek při tomto zrychlení a pohybu krátce deformuje takovým způsobem, že dochází k poškození nejdrobnějších cév, zánětům a tvorbě proteinových shluků (Tau proteiny). Ty pak mohou dlouhodobě poškozovat okolní tkáň mozku a způsobovat deprese, chronické bolesti nebo třeba demenci.

Když dostane rotující žloutek kladivem:

Vědci proto v článku popisují, jak se žloutek chová při nejrůznějších specifických úderech, k čemuž si postavili exotické zařízení, které pomocí zátěže simulovalo úder do vajíčka (potažmo hlavy), přičemž vysokofrekvenční kamera zaznamenala deformaci měkké hmoty – žloutku – plovoucí ve vaječném bílku uvnitř transparentní nádoby.

Diskuze (4) Další článek: V tomto neuvěřitelném chlívku se zrodil jeden z nejnebezpečnějších botnetů. Ukrajina zveřejnila zátah na Emotet

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,