Z malé domácí 3D tiskárny se dnes už na zadek nikdo neposadí. Staly se běžnou součástí dílen kutilů a v posledních letech konečně pronikají i do škol, jejichž ředitelé už naštěstí pochopili, že technická gramotnost v 21. století nespočívá (jen) ve znalosti existence hoblíku.
Co svedou 3D tiskárny za desítky milionů korun:
Pak je tu ale ještě svět průmyslových mašin, jejichž cena sice šplhá až do desítek milionů korun, s materiálem všeho druhu včetně těch nejnáročnějších slitin kovů pro kosmický průmysl ale dokážou hotové divy. Divy, které mnohdy nesvede žádný jiný stroj.
V Brně se koná Mezinárodní strojírenský veletrh
Není tedy žádným překvapením, že malý i velký 3D tisk zaplnil celý jeden pavilon letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se v úterý otevřel široké veřejnosti. MSV se v Brně koná už od roku 1959 a patří k největším událostem svého druhu v Evropě. Mimo jiné i z toho důvodu, že desítky let drží svoji kontinuitu a přežil i nástup internetu.
To jsme si nemohli nechat ujít a přímo na místě se potkali s Tomášem Vítem, expertem na ty nejpokročilejší tiskové technologie současnosti. Dnes tedy zapomeňte na populární čínský Bambulab nebo domácí české stříbro z fabriky Prusa Research a podívejte se na desetiminutový komentovaný průlet, co všechno svedou stroje v ceně rodinného domu na dobré adrese.