Co udělá Biden s NASA a návratem na Měsíc? Zatím víme jen o konci šéfa úřadu

  • Směřování NASA pod vedením administrativy Bidena je zatím nejasné
  • Současný šéf NASA končí
  • Co bude dál?

Jestli mají vesmírní podnikatelé typu Elona Muska nebo Jeffa Bezose v něčem výhodu, je to kontinuita. Vesmírný program vyžaduje čas a dlouhodobé plánování. NASA je bohužel občas lodí na rozbořeném moři politických šarvátek dvou stran. Nejen, že je závislá na libovůli Kongresu, ale ovlivňují ji také střídání nájemníků Bílého domu.

Přestože si to Donald Trump zatím nechce nepřipustit, v lednu příštího roku ho v Bílém domě vystřídá Jo Biden. Jaký vliv to bude mít na kosmonautiku?

Jedna z prvních věcí, kterou Biden udělá, až se poprvé usadí za stůl v Ovalné pracovně, bude opětovný americký podpis pod Pařížskou dohodou. Změny klimatu jsou jednou z priorit. Předpokládá se, že Bidenova administrativa bude dávat více peněz na kosmický průzkum Země. Odnesou to další projekty? Zatím nevíme.

Poslední demokrat rušil „republikánské“ plány

Když Barack Obama nastoupil do úřadu, zrušil Bushův projekt Constellation, který měl dopravit člověka zpět na Měsíc. Pokud by to neudělal, stanul by člověk na povrchu Měsíce podle původního harmonogramu letos v srpnu.

Místo toho skončily v propadlišti dějin rakety Ares I i její těžší sestřička Ares V a také lunární modul Altair. Začalo se mluvit o letu k asteroidu, který by sonda dotlačila k Měsíci. Obamovo škrtání přežil jediný člen programu – kosmická loď Orion. Dnes je Orion jedním z kamenů mnohem většího programu Artemis, který představil Mike Pence v březnu 2019.

Artemis je v mnohem pokročilejší fázi, než kdy byl Constellation. Orion je už v montážní hale připojen k evropské servisní sekci, raketa SLS je už také vyrobena. Některé její části se už připravují na Mysu Canaveral. Centrální stupeň rakety čeká na poslední testy v Mississippi. Při testu zvaném „mokré šaty“ se otestuje napouštění a vypouštění paliva (vodík a kyslík) a mnohaměsíční sérii testů završí zážeh všech čtyř motorů RS-25 po dobu osmi minut. 

Finální testy zdržel hurikán a technický problém, ale v NASA věří, že je do konce roku stihne.

V době Bidenova nástupu by už mohl být centrální stupeň na Floridě nebo na cestě na Floridu. V listopadu příštího roku pak celé monstrum odstartuje k prvnímu letu. Orion bez posádky obletí Měsíc. O dva roky později poletí lidé a v roce 2024 má lidská noha opět vstoupit na povrch našeho vesmírného souseda.

Artemis je už v tak pokročilé fázi, že by bylo složité ho zcela zrušit. Kromě toho jsou do něj zapojeni také partneři z Evropy, Kanady a Japonska.

Bidenova kampaň (i demokraté) by podle dostupných informací měla Artemis jako takový podporovat, ale nechce lpět na termínu roku 2024. Na druhou stranu je tento termín od začátku nerealistický a nyní závisí spíše na kongresu, který musí schválit prostředky pro vývoj lunárního modulu. NASA žádá na vývoj lunárního modulu ve fiskálním roce 2021 přibližně 3,2 miliardu dolarů. Kongres nejspíše schválí 1 miliardu, což je více, než bylo původně na stole, ale daleko od žádosti NASA. Méně peněz znamená hozené vidle do termínu 2024.

Je možné, že Bidenova administrativa zvolí odlišný postup a bude například požadovat dostavěni stanice Gateway na dráze okolo Měsíce předtím, než proběhne první let (Artemis 3) na povrch.

V rámci Artemis 3 se má na Měsíc vydat i první žena, což by se novému prezidentovi a víceprezidence mohlo také líbit.

S novým šéfem

Zatímco další směřování NASA je zatím v mlze a nebude zřejmě ani prioritou pro první dny, už dnes víme, že u kormidla bude nový kapitán.

Současný administrátor NASA Jim Bridenstine pro aviationweek uvedl, že ve své funkci skončí a to i v případě, že by ho Biden požádal o setrvání. Bridenstine uvedl, že je potřeba někdo, „kdo má blízký vztah s prezidentem USA a komu administrativa důvěřuje.“

Bridenstine není bývalý šéf některého z center nebo astronaut. Je to politik. Před nástupem do čela NASA v dubnu 2018 působil jako republikán ve Sněmovně reprezentantů za stát Oklahoma.

Jeho jmenování tehdy někteří kritizovali a v Senátu prošel jen těsně. Podle odpůrců by neměl v čele NASA stát politik. Na druhou stranu se Bridenstine ukázal jako schopný manažér, pod kterým se rozběhl program Artemis i lety soukromých kosmických lodí.

Jméno nového šéfa NASA se nejspíše v nejbližší době nedozvíme. Bidenův tým v úterý představil tzv. agency review team. Ten přijde do NASA, aby viděl, jak se věci mají a připravil doporučení pro budoucnost. V roce 2008 bylo výsledkem zrušení vzpomínaného programu Constellation. Doufejme, že tentokrát bude závěr jiný a čekání na návrat člověka na Měsíc nepotrvá o moc déle. Vesmírný soused už tak čeká na návrat lidí 48 let... 

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (60) Další článek: Znáte Parler? Sociální síť podobná Twitteru zažívá v USA explozi popularity

Témata článku: Vesmír, NASA, Artemis, Japonsko, Země, Elon Musk, Evropa, USA, Měsíc, Gateway, Donald Trump, Jeff Bezos, Kanada, Barack Obama, Ares V, Oklahoma, Mike Pence, Bílý dům, Altair, Florida, Ovál, Joe Biden, Ares, Administrativa, Mys CanaveralRecenze hry Just Dance 2022. Nové trsání na starý způsob

Recenze hry Just Dance 2022. Nové trsání na starý způsob

Je tu další rok a s ním i další ročník populární taneční hry Just Dance. Jde jen o aktualizovanou soupisku, nebo je tu něco nového?

Michal Maliarov
Just DanceRecenze
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety