Co zbylo z podivných bílých terčíků na silnicích. Podívejte se na svoji krajskou digitální technickou mapu | Zdroj: Živě, Marek Lutonský

Zdroj: Živě, Marek Lutonský

Co zbylo z podivných bílých terčíků na silnicích. Podívejte se na svoji krajskou digitální technickou mapu

  • Před pár lety zaplavily české okresky bílé čtverečky
  • Vlícovací body tehdy pomohly složit DTM České republiky
  • Technické krajské mapy dávají ucelený pohled, kde co vede

České komunikace nižších tříd i po letech pokrývají typické čtvercové značky v bílém provedení. Je to pozůstatek rozsáhlého budování digitální technické mapy napříč všemi kraji.

Podivné bílé čtverečky

Tzv. vlícovací body tehdy pomáhaly kartografům skládat dohromady jednotlivé letecké snímky podobným způsobem, jako když se rozhodnete seskupit velké panorama z letní dovolené.

cd917a5e-a3c2-4685-95c4-a1d07e2c9cf9
DTM Jihomoravského kraje a vrstva základní prostorové situace

Zatímco v takovém případě hledá software na překrývajících se oblastech sousedících snímků shodné útvary, kartografové mají na záběrech tyto bílé a pečlivě zaměřené terčíky. Díky tmavému pozadí asfaltu se jasně propíšou do fotografie jako shluk kontrastních pixelů.

Vlícovací body se běžně používají při leteckém snímkování, díky hromadné tvorbě DTM se ale dostaly do širšího povědomí, kraje totiž musely ze zákona dokončit digitální technickou mapu k určitému datu, a tak bílé terčíky v relativně krátký časový úsek pokryly prakticky celou republiku.

Podívejte se na digitální technickou mapu

A co z toho nakonec máme? Celé mapové dílo je samozřejmě dostupné i pro širokou veřejnost, a tak se můžete pokochat výsledkem na svém krajském mapovém portálu.

DTM je už podle svého názvu technická mapa a tak vedle prostorové situace (budovy, komunikace aj.) zobrazuje i vrstvy s technickou a dopravní infrastrukturou.

858c8b42-b4d5-4368-8459-391338c8f755
DTM Karlovarského kraje se všemi aktivními vrstvami 

DTM sama o sobě je pouze databáze, o finální podobě proto rozhodlo až to, jakého dodavatele zvolil ten který kraj. Zatímco Praha a Středočeský kraj používají GIS od společnosti Hexagon, u ostatních narazíte na jednotnou webovou aplikaci od T-MAPY.

Krajské digitální technické mapy:

Kudy teče stoka, elektřina, teplo a další produkty

DTM v ideálním případě ukáže, kudy ve městech vede elektřina, kudy obecní stoka, plyn, teplo a další produktovody a inženýrské sítě.

DTM je tedy nezbytným předpokladem k plánování výstavby a snad i zárukou toho, že bagrista při výkopu díry pro optiku neodpojí od elektřiny polovinu kraje.

bdcab0ab-3d69-492a-9bad-f78027b9e122
Inženýrské sítě okolo Staroměstského náměstí v Praze

To je ale i nadále tak trochu teorie a zbožné přání, aby tomu tak totiž bylo, musí se dílo nepřetržitě a velmi přesně aktualizovat. A musí být samozřejmě kompletní. Když si budete prohlížet veřejně dostupné mapové aplikace, nejspíše sami narazíte na to, že v nich zdaleka není vše.

Státní správa má k dispozici ucelený pohled a ČÚZK, který to vše koordinoval, za prezentaci DTM nakonec získal i zvláštní ocenění v soutěži Mapa roku České kartografické společnosti.

DTM – Digitální technická mapa

Digitální technická mapa je digitální mapa zaměřená zejména na technickou a dopravní infrastrukturu. Na podkladě mapy výškopisu a polohopisu zobrazuje stavební i přírodní objekty reálného světa (např. budovy, silnice, sloupy, stromy atd.) a průběhy inženýrských sítí, které se v daném území nacházejí.

Zdroj: Wikipedie

Určitě si přečtěte

Články odjinud