Covid-19 může způsobit spojování mozkových buněk a vyvolat chronické neurologické problémy

Infekce covid-19 dlouhodobě ovlivňuje neurologické zdraví i myšlení. U některých pacientů dochází k zánětům mozku, zatímco jiní se ještě dlouhé měsíce po uzdravení potýkají s „mozkovou mlhou“. Nový výzkum australských vědců nyní přináší další kousek skládačky, která odhaluje vztah mezi koronavirem SARS-CoV-2 a zdravím mozku.

Vědci z Queenslandské univerzity zjistili, že některé viry, včetně koronaviru SARS-CoV-2, jsou schopny způsobovat spojování mozkových buněk, což následně vede k poruchám, které nakonec vyústí v chronické neurologické příznaky. Výsledky studie byly publikovány ve středu 7. června v odborném časopise Science Advances.

Covid spojuje buňky

Massimo Hilliard a Ramon Martinez-Marmol z Queensland Brain Institute se dlouhodobě zabývají tím, jak viry mění funkci nervového systému. Zaměřili se i na virus SARS-CoV-2, způsobující onemocnění covid-19. U lidí, trpících dlouhodobými následky této nemoci, zjistili zajímavou skutečnost.

„SARS-CoV-2 způsobuje především respirační onemocnění, ale stále více důkazů odhaluje přítomnost virové RNA a proteinů také v mozku a množství neuropsychiatrických syndromů, které se objevují v časných stádiích onemocnění a přetrvávají několik měsíců po infekci, což bývá označováno jako long covid,“ uvádějí ve výsledcích studie.

„Zjistili jsme, že covid-19 způsobuje, že neurony procházejí procesem buněčné fúze, což je něco, co dosud nebylo pozorováno,“ uvádí profesor Hilliard v univerzitním prohlášení. „Po infekci neuronů virem SARS-CoV-2 se v neuronech objevuje spike protein S, a jakmile neurony splynou, neumírají. Buď začnou fungovat synchronně, nebo přestanou fungovat úplně.“

Jako když spojíte elektrické dráty

Hilliard přirovnal roli neuronů k drátům, které spojují vypínače se světly v kuchyni a koupelně. „Jakmile dojde ke spojení, pak buď každý vypínač rozsvítí světla v kuchyni i v koupelně současně, nebo ani jedno z nich,“ vysvětluje. „Pro oba nezávislé obvody je to špatná zpráva.“ Tento objev potenciálně nabízí nové vysvětlení přetrvávajících neurologických následků po prodělání infekce.

„Podle současných poznatků o tom, co se stane, když virus pronikne do mozku, existují dva důsledky – buď smrt buněk, nebo zánět,“ komentuje Ramon Martinez-Marmol. „My jsme však ukázali třetí možný výsledek, kterým je spojování neuronů.“ Dodává, že řada virů způsobuje buněčnou fúzi v jiných tkáních, ale infikují také nervový systém a mohou zde způsobovat stejný problém.

„Mezi tyto viry patří HIV, vzteklina, japonská encefalitida, spalničky, virus herpes simplex a virus Zika,“ uzavírá. „Náš výzkum odhaluje nový mechanismus neurologických dějů, ke kterým dochází během virové infekce. Jedná se o potenciálně významnou příčinu neurologických onemocnění a klinických příznaků, která dosud nebyla prozkoumána.“

Diskuze (43) Další článek: Ukrajinský dron po napínavém lovu zlikvidoval nejmodernější ruský tank

Témata článku: Věda, Výzkum, COVID-19, Mozek, SARS-CoV-2