Covid-19 může způsobit trvalé poškození tělesných orgánů, zejména srdce, plic a ledvin

Vědci odhalili, že u lidí, kteří byli hospitalizováni s onemocněním covid-19, často dochází k poškození tělesných orgánů včetně plic a ledvin, přičemž u každého osmého bylo zjištěno zánětlivé onemocnění srdečního svalu (myokarditida). Jak se pandemie vyvíjela, ukázalo se, že u některých lidí přetrvávají příznaky – tento stav bývá označován jako „dlouhý covid“ („long covid“).

Předchozí studie odhalily, že méně než třetina pacientů, kteří mají přetrvávající příznaky po hospitalizaci s covidem, se po roce cítí plně zotavena. Někteří odborníci varovali, že dlouhý covid může v konečném důsledku vést ke generaci postižené invaliditou.

Poškození celé řady orgánů

Nyní vědci sledují průběh léčby pacientů, kteří byli s nemocí covid-19 hospitalizováni v nemocnici. Našli důkazy, že si může vybírat daň na celé řadě orgánů. Navíc se zdá, že závažnost přetrvávajících příznaků souvisí se závažností samotného průběhu onemocnění.

„Dokonce i zdraví a zdatní jedinci mohou trpět závažným průběhem onemocnění, a aby se tomu předešlo, měli by lidé využít nabídky očkování,“ uvedl profesor Colin Berry z Glasgowské univerzity, který vedl studii CISCO-19 (Cardiac imaging in Sars coronavirus disease-19).

„Naše studie poskytuje objektivní důkazy o abnormalitách v období jednoho až dvou měsíců po covidu a tyto nálezy souvisejí s přetrvávajícími symptomy v této době a pravděpodobností přetrvávajících zdravotních problémů o rok později,“ dodal Berry.

Zkoumání hospitalizovaných

Ve článku publikovaném v odborném časopise Nature Medicine vědci popisují, jak sledovali výsledky 159 osob hospitalizovaných s covidem v období od května 2020 do března 2021, tedy v době, kdy ještě neexistovala mírnější varianta viru označovaná jako omikron. Po 28 až 60 dnech od propuštění z nemocnice provedli řadu snímků a krevních testů, přičemž pacienti také vyplňovali dotazníky.

Výsledky byly porovnány s kontrolní skupinou čítající 29 osob podobného věku, pohlaví, etnického původu a kardiovaskulárních rizikových faktorů, které covid neprodělaly. Autoři uvádějí, že ve srovnání s kontrolní skupinou vykazovali pacienti, jež byli hospitalizováni s covidem, několik abnormalit, projevujících se například ve výsledcích zobrazovacích vyšetření srdce, plic a ledvin.

Ukázalo se, že přibližně 13 %, tedy každý osmý, z těch, kteří byli hospitalizováni, mělo zánětlivé onemocnění srdečního svalu (myokarditidu), zatímco v kontrolní skupině byla detekována jen u jednoho účastníka. Pravděpodobnost výskytu myokarditidy byla vyšší u zdravotnických pracovníků a osob s akutním poškozením ledvin, jakož i u osob se závažnějším onemocněním vyžadujícím invazivní ventilaci.

Očkování a nové léky přinesly úlevu

„Tato zjištění posilují význam vakcinačního programu i nových léčebných postupů, které výrazně snížily počet závažných případů onemocnění covid-19,“ uvedl Andrew Morrow z Ústavu kardiovaskulárních a lékařských věd při University of Glasgow.

Výsledky dále ukazují, že ti, kteří byli hospitalizováni, častěji potřebovali ambulantní sekundární péči nebo byli indikováni pro příznaky odpovídající dlouhému covidu. V této skupině byly také mnohem častější rehospitalizace a úmrtí.

Kardioložka a odbornice na dlouhý covid Betty Raman, která se na práci nepodílela, uvedla, že studie poskytla důležité poznatky o prevalenci klinicky posouzené myokarditidy a její souvislosti s dlouhodobými příznaky u osob hospitalizovaných s covidem na počátku pandemie.

Současně však poukázala na skutečnost, že výsledky neodrážejí nynější stav, neboť aktuální varianty viru SARS-CoV-2, označované jako omikron, nevyvolávají tak často závažný průběh onemocnění.

Diskuze (80) Další článek: Asus má nejrychlejší monitor na světě. ROG Swift láká hráče na 500 Hz

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Očkování, COVID-19, Medicína, Tělo, SARS-CoV-2, Vakcinace, Orgány, Plíce, Poškození, Glasgowská univerzita, Orgán, University of Glasgow, COVID, Příznaky, Onemocnění, Nature Medicine, LedvinaRecenze mobilu Tecno Camon 18 Premier. Exotika pouze pro odvážné

Recenze mobilu Tecno Camon 18 Premier. Exotika pouze pro odvážné

** Snad žádný telefon na trhu se nehoupe na stole jako tento ** Update vylepšil děsivý software na software, který už je jen špatný ** Když si sama značka hází klacky pod nohy, je vstup na trh těžký

Jakub Michlovský
Střední třídaRecenze
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Sygic přidá další pohled na navigaci. Trasu na palubním displeji rozšíří telefon s funkcí Real View

Sygic přidá další pohled na navigaci. Trasu na palubním displeji rozšíří telefon s funkcí Real View

** Sygic přináší další využití smartphonou při navigaci ** K trase na displeji automobilu ukáže i navigaci s kamerou na telefonu ** Navigace rozpozná i značky a dovolí změnit symbol auta

Martin Miksa
SygicMobilní aplikaceNavigace
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Jak dobře vybrat klávesnici. Mechanická bude spolehlivější a možná vůbec nepotřebujete bezdrátovou

Jak dobře vybrat klávesnici. Mechanická bude spolehlivější a možná vůbec nepotřebujete bezdrátovou

** Klávesnice vypadají jedna jako druhá, ale rozdíly jsou mezi nimi velké ** Kdy se vyplatí mechanická a proč je dobré podsvícení? ** Vysvětlíme pojmy, kterými vás obchody a výrobci zahltí

Lukáš Václavík
Jak vybratKlávesnice
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování