Covid-19 opět na vzestupu. Ve Velké Británii stojí mutace omikron za třetinou nových nákaz

Oprava: Agentura Reurers uvádí, že se britský vicepremiér Dominic Raab vyjádřil chybně, když uvedl, že v nemocnici je hospitalizováno 250 lidí s omikronem. Později uvedl, že v nemocnici je 10 lidí a že přeslechl otázku. Skutečnost je tedy taková, že ve třetině všech nových případů (nikoli hospitalizací) v Londýně se jedná o mutaci omikron. Za chybu se omlouváme.

Nová varianta koronaviru SARS-CoV-2, objevená koncem listopadu v Jihoafrické republice, se postupně šíří do celého světa. V Česku bylo v neděli 12. prosince evidováno potvrzených osm případů nákazy mutací B.1.1.529 – šest na jižní Moravě a dva na Liberecku. Podstatně vážnější je situace ve Velké Británii, kde v posledních dnech zaznamenávají nejvyšší přírůstky pozitivně testovaných od začátku ledna tohoto roku.

Ačkoli se na základě dostupných informací předpokládá, že průběh onemocnění covid-19 je v případě mutace omikron mírnější, v britských nemocnicích s ním muselo být hospitalizováno již několik pacientů. Alespoň částečně dobrou zprávou je skutečnost, že zatím nebylo hlášeno žádné úmrtí způsobené novou variantou, uvádí deník The Guardian.

Omikron ve Velké Británii

Data, poskytovaná Centrem pro systémovou vědu a inženýrství (CSSE) na Univerzitě Johnse Hopkinse ukazují od června tohoto roku postupný nárůst nových případů covidu-19 ve Velké Británii. Z průměrných dvou tisíc denně se čísla přes několik zakolísání vyšplhala až na více než padesát tisíc nových případů za den.

Britský deník The Mirror informuje, že v Londýně tvoří pacienti s omikronem celou třetinu všech nově nakažených. Lze předpokládat, že jejich podíl bude nadále stoupat na úkor dosud dominující varianty delta.

Klepněte pro větší obrázek Počet nových případů covid-19 ve Velké Británii

Ministr školství Nadhim Zahawi potvrdil, že „v nemocnicích jsou případy s omikronem“ a varoval, že hospitalizovány mohou být desítky tisíc Britů. Upozornil, že počet případů se může vymknout kontrole, pokud – jak se předpokládá – počet nakažených omikronem dosáhne do konce měsíce jednoho milionu.

„Provedené testy zjevně ukazují zhruba 1 600 případů, ale počet případů v komunitě může být samozřejmě násobně vyšší, desetkrát vyšší.“ konstatoval Zahawi. „Víme, že je velice infekční, takže se počet nakažených za dva až tři dny zdvojnásobuje. Omikron se rychle stane dominantní variantou ve Velké Británii i ve světě.“

Budou nutná přísnější opatření?

Hlavní lékařská poradkyně britské Agentury pro zdravotní bezpečnost Susan Hopkins v rozhovoru pro BBC uvedla, že nemocnice diagnostikují SARS-CoV-2 B.1.1.529 u stále většího počtu lidí, kteří přicházejí na pohotovostní oddělení, a očekává nárůst počtu hospitalizovaných.

Skutečnost, že zatím nebylo zaznamenáno žádné úmrtí, nemusí nutně ukazovat na údajný mírnější průběh onemocnění. Od prvního zjištění této varianty ve Velké Británii uplynulo jen něco málo přes dva týdny a mezi nákazou a úmrtím, pokud k němu dojde, obvykle uplynou tři až čtyři týdny. „Myslím, že v tuto chvíli je ještě příliš brzy na to, abychom mohli činit jakékoli závěry,“ řekla Hopkins.

Britové očekávají nevyhnutelnou velkou vlnu infekcí, ale zatím není jasné, kolik z těchto případů bude závažných. Tyto zprávy navazují na sobotní varování předních vědců, kteří požadují zavedení přísnějších omezení. Předpokládají, že bez zásahu vlády může během následujících pěti měsíců dojít k dalším 25 000 až 75 000 úmrtím a 175 000 až 492 000 hospitalizacím.

Také Hopkins je přesvědčená, že k ochraně nemocnic před přetížením by mohla být nutná další omezení. Potrvá ještě minimálně dva týdny, než se dozvíme, zda Spojené království směřuje k optimističtějšímu scénáři, v němž omikron způsobuje mírnější onemocnění, nebo jestli se naplní extrémnější prognózy.

Diskuze (68) Další článek: Vy a počítač: Jak si nejčastěji necháváte posílat balíky z e-shopů?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,