COVID-19 vs. znečištění ovzduší: Pandemie nám usnadňuje ignoraci závažnějších problémů

Nemoci COVID-19, způsobované koronavirem SARS-CoV-2, od začátku pandemie podlehlo již více 2,8 milionů lidí. Alespoň to tvrdí deník New York Times.

Rebecca Solnit, která pracuje pro The Guardian, nicméně poukazuje na výsledky nedávné studie, podle nichž má znečištění ovzduší způsobené používáním fosilních za následek úmrtí přibližně 8,7 milionu lidí ročně – přičemž tento problém nás tak nějak nechává netečnými.

„Jiné formy smrti a zkázy jsme se naučili ignorovat, což znamená, že jsme je normalizovali… jako jakýsi druh morálního šumu na pozadí,“ uvádí.

Peníze jsou zapotřebí i jinde

„Co kdybychom s těmi 8,7 miliony každoročními úmrtími na znečištění ovzduší zacházeli jako s mimořádnou situací a krizí a uznali, že respirační vliv částic je jen malou částí ničivého dopadu spalování fosilních paliv?“ dodává.

Solnit navrhuje, že stejné množství finančních prostředků, jaké vynakládáme na řešení pandemie COVID-19, bychom mohli věnovat i na boj proti klimatickým změnám.

„V reakci na pandemii jsme v USA utratili biliony dolarů a změnili způsob, jakým žijeme a pracujeme,“ připomíná. „Potřebujeme vůli udělat totéž v oblasti klimatické krize.“

Foto: Welp.sk, CC BY-SA 3.0

Diskuze (29) Další článek: Modré duny na rudé planetě: NASA zveřejnila další úžasný snímek z Marsu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,