Covid-19 zbrzdil rozlet Tesly. Ve druhém čtvrtletí dodala o 18 % méně aut než v prvním

Po více než dvou letech impozantního růstu zaznamenala americká automobilka Tesla citelné problémy. V sobotu na svém webu oznámila, že od dubna do června tohoto roku vyrobila pouze 258 580 elektromobilů, přičemž prodejcům dodala 254 695 vozů. Proti prvnímu čtvrtletí tohoto roku je to pokles o 18 %. 238 533 kusů byly Model 3 a Model Y, 16 162 připadalo na Model S a Model X.

V prvních třech měsících roku 2022 se Tesle podařilo vyrobit 305 407 elektromobilů, přičemž 291 189 jich dodala prodejcům. Pohled na výrazně nižší čísla alespoň trochu vylepšuje tvrzení, že se v červnu podařilo vyrobit nejvíc vozů v celé historii této mladé automobilky.

První propad po více než dvou letech

Propad v počtu vyrobených a dodaných automobilů přichází po devíti čtvrtletích, kdy čísla permanentně rostla. Zatímco v prvním čtvrtletí 2020 vyrobila Tesla 88 496 aut, o dva roky později to byl už téměř čtyřnásobek.

Důvodem 18% poklesu jsou dle Tesly „pokračující problémy v dodavatelském řetězci a odstávky továren, které nemohla ovlivnit“. S největší pravděpodobností je tím míněno opakované vynucené uzavření továrny Gigafactory v čínské Šanghaji kvůli rostoucímu počtu případů onemocnění covid-19.

Jak to Elon vysvětlí?

Podrobný rozbor výsledků za toto čtvrtletí je naplánován na 20. července, kdy Tesla vydá krátké oznámení obsahující odkaz na aktualizované výsledky za druhé čtvrtletí roku 2022, které budou k dispozici na webových stránkách.

Vedení firmy uspořádá téhož dne v 16:30 středoevropského času živý webcast s otázkami a odpověďmi, kde budou diskutovány finanční a obchodní výsledky a výhledy. Předpokládá se, že by měl vnést více světla do tvrzení generálního ředitele Elona Muska, jenž prohlásil, že nové továrny v Berlíně a Texasu jsou „gigantické pece na peníze“, které Teslu stojí miliardy.

Tesla nedávno otevřela svou první evropskou továrnu v německém Berlíně a uspořádala „kybernetické rodeo“ na oslavu slavnostního otevření továrny Gigafactory v texaském Austinu. Nové výrobní závody by v budoucnu mohly pomoci kompenzovat problémy s produkcí v Šanghaji.

Diskuze (6) Další článek: Minimalisticky a levně. Test MINI-ITX základní desky Biostar B660 GTN Racing

Témata článku: Elektromobily, Tesla, Elon Musk, Tesla Motors, Finanční výsledky, Texas, Šanghaj, Model Y, Elon, Automobilka, Továrna, Model, Berlín, Austin, Rozlet, Model X, Čtvrtletí, ElektromobilVyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Zdražení se na nás valí ze všech stran a nejvíce se týká energií. Ať už je to plyn, pohonné hmoty, nebo elektřina. Z těchto tří můžete nejvíce zahýbat právě s elektřinou, a to investicí do fotovoltaické elektrárny. Podívejme se objektivním pohledem, pro koho je vhodná, a komu se naopak vůbec nevyplatí.

Jiří Kuruc
EnergetikaFotovoltaika
Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

Jak nakupovat na německém Amazonu. Tipy, triky a na co dát pozor

** Amazon.de je tím hlavním, přes který byste měli v ČR nakupovat ** Má ale svá úskalí týkající se češtiny, cen a dopravy ** Prozradíme trky, které se vám budou hodit

Lukáš Václavík
E-shopyAmazonTipy
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy