Covid tu zůstane, ale celosvětový stav ohrožení by mohl příští rok skončit, naznačuje šéf WHO

Ačkoli prakticky celá severní polokoule vyhlíží další zimní vlnu infekcí virem SARS-CoV-2, způsobujícím onemocnění covid-19, Světová zdravotnická organizace (WHO) se dívá dál do budoucnosti. Její generální ředitel Tedros Adhanom Ghebreyesus v ní vidí naději na ukončení celosvětové zdravotní krize.

Na středeční tiskové konferenci v Ženevě Ghebreyesus uvedl, že diskuse o kritériích pro vyhlášení konce pandemie začnou v lednu, kdy se sejde krizový výbor agentury. „Doufáme, že někdy v příštím roce budeme moci říci, že covid již není celosvětovým zdravotním ohrožením,“ řekl.

Obavy budí „dlouhý covid“

Takřka jedním dechem pak dodal, že „Virus jako takový samozřejmě nezmizí. Zůstane tady a všechny země se budou muset naučit zvládat ho spolu s dalšími respiračními onemocněními včetně chřipky a RSV, které nyní v mnoha zemích intenzivně cirkulují.“

Upozornil také na hrozící výzvy, jako je zátěž zdravotnických zařízení způsobená stavy po prodělání covidu, které zahrnují širokou škálu často velmi závažných příznaků a jejichž počet roste. Ve středu zveřejnilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí analýzu, podle níž se v tomto roce začal objevovat na úmrtních listech takzvaný „dlouhý covid“.

Tento stav byl uveden jako příčina smrti u 3 544 osob, což představuje 0,3 % úmrtí na covid-19. Podle odborníků je toto číslo pravděpodobně podhodnocené a počet úmrtí a postižení způsobených stavy po prodělání nemoci bude v příštích letech narůstat.

Bude nutné řešit další problémy

Kritickým problémem zůstává nerovnost v přístupu k očkování. Ghebreyesus poznamenal, že v zemích s nízkými příjmy je očkován pouze každý pátý člověk. Také v dohledu nad novými variantami viru SARS-CoV-2 přetrvávají značné nedostatky a mezery, takže svět může být překvapen vzestupem další varianty podobné omikronu.

Přesto existuje důvod k naději. Loni v tomto období začal řádit omikron, který každý týden zabil na celém světě 50 tisíc lidí. Minulý týden zemřelo na covid-19 méně než deset tisíc lidí, tedy ani ne pětina. „To je stále příliš mnoho,“ řekl Ghebreyesus, „a všechny země mohou pro záchranu životů udělat ještě hodně věcí. Ale ušli jsme dlouhou cestu.“

Rozhodně však není na místě přílišný optimismus, protože odborníci varují, že s blížícími se prázdninami na konci roku bude přenos covidu-19 růst. Tento nárůst se navíc přidá k obvyklým vlnám dalších respiračních onemocnění, konkrétně RSV a chřipky, která již zahlcují nemocnice v moha zemích a obzvláště silně zasahují děti.

Diskuze (19) Další článek: Zázrak na zápěstí. Jak fungují zdravotní senzory v chytrých hodinkách

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,