Covidová pandemie nevyvolala baby boom, ale naopak pokles porodnosti

  • S covidovými lockdowny a množstvím času, jaké lidé trávili doma, se očekávalo zvýšení porodnosti
  • Nastal ale pravý opak. V sedmi ekonomicky vyspělých zemích porodnost významně poklesla
  • Česká republika si udržela porodnost na obvyklé úrovni

Výsledky pandemie se neměří jen počty nakažených, nemocných a mrtvých, případně počty „promořených“ a očkovaných. Pandemie zasáhla do životů miliard lidí po celém světě velmi komplexním způsobem.

Mezinárodní tým vedený Arnsteinem Aassvem z Universitá Commerciale Luigi Boscconi v italském Miláně nyní představil výsledky výzkumu dopadů pandemie COVID-19 na porodnost. Jejich studii zveřejnil přední vědecký časopis Proceedings of National Academy of Sciences. 

Ekonomické krize se obvykle projeví mírným poklesem porodnosti, protože v nejistých poměrech si někteří lidé rozmyslí plánované rodičovství. Arnstein Aassve a jeho spolupracovníci ale upozorňují, že na pandemickou krizi může obyvatelstvo zareagovat úplně jinak.

Statistiky dostupné z let španělské chřipky ale dokazují pokles porodnosti, a tedy podobný dopad jako při ekonomická krizi. Tohle porovnání kulhá nejen proto, že od španělské chřipky uteklo sto let. Pandemie z let 1918 až 1919 si vybírala oběti převážně v mladší, reprodukčně aktivní populaci. V případě covidu však byl dopad na mladší ročníky relativně slabý a nejvíce postiženou věkovou skupinou byli reprodukčně neaktivní senioři. 

Průzkumy z Německa, Francie, Španělska a Británie naznačovaly, že více než dvě třetiny z těch, kteří v roce 2020 plánovali založení rodiny, své plány odsunuly na později nebo založení rodiny zcela zrušily. Modely pro demografický vývoj v USA předvídaly na rok 2020 a 2021 pokles porodnosti o 15 %.

To by znamenalo větší propad než během finanční krize 2008-2009 a pokles by byl srovnatelný s dopady španělské chřipky. První reálná data ale svědčila spíše o menším poklesu o necelá 4 %.

Nejvíc propadli Maďaři

Aassve a spol. se pokusili o první šířeji pojatou a komplexnější bilanci. Spolu se šestnáctkou vybraných zemí do ní zahrnuli i Českou republiku.

Porodnost průkazně poklesla v sedmi sledovaných zemích, konkrétně v Maďarsku, Itálii, Španělsku, Portugalsku, Belgii, Rakousku a v Singapuru. V dalších zemích, tedy ve Francii, USA, Izraeli, Japonsku, České republice, Slovinsku., Norsku, Dánsku, Jižní Koreji, Finsku, Švédsku, Německu, Nizozemí a Švýcarsku nebyl pokles v porodnosti statisticky významný.

Státy jsou uvedeny v pořadí od zemí s podprůměrnou porodností během covidkové pandemie až po země s mírně nadprůměrnou porodností. Nejhůře tedy dopadlo Maďarsko a nejlépe Švýcarsko, kde se nadprůměrná porodnost dostala na samou hranici statistické významnosti. Tu však nepřekročila, takže ani ve Švýcarsku nešlo o statisticky významný nárůst.  

Černé scénáře o masivním populačním propadu se tedy nenaplnily. Mírný pokles zaznamenaly jen některé země. Nenaplnily se ani laické prognózy, že lidé měli více volného času, byli pohlavně aktivnější a nárůst neplánovaných rodičovství se projeví menším „baby boomem“.

Titulní foto: Bernard Polet, CC BY-NC-ND 2.0

Diskuze (13) Další článek: Aplikace StartIsBack vrátí do Windows 11 původní Start i Průzkumník

Témata článku: Koronavirus, Výzkum, Japonsko, USA, Německo, Švýcarsko, COVID-19, Jižní Korea, Děti, Francie, Itálie, Velká Británie, Boom, Švédsko, Norsko, Izrael, Singapur, Finsko, Španělsko, Rakousko, Slovinsko, Pokles, Česká republika, Dánsko, MaďarskoSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

** Koronavirus Khosta-2 přenášejí netopýři v okolí černomořského střediska Soči ** Ruští virologové ho považovali za neškodného pro člověka ** Teď se američtí vědci postarali o radikální přehodnocení tohoto názoru

Jaroslav Petr
KoronavirusRusko
Jako kapka v moři. Prodeje všech Pixelů za posledních šest let jsou jen zlomkem toho, co prodá Samsung za rok

Jako kapka v moři. Prodeje všech Pixelů za posledních šest let jsou jen zlomkem toho, co prodá Samsung za rok

** Google na poli Pixelů vyvíjí velkou míru snahy ** Ta se mu však v prodejích zatím nevrací ** Za 6 let prodal tolik telefonů, jako desetinu toho, co Samsung za rok

Martin Chroust
PixelKeynote
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Crew-5: Sledujte připojení kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici
Jiří Černý
Crew DragonMezinárodní vesmírná stanice