Crew Dragon vedle X-Wingu a USS Enterprise. YouTuber srovnal skutečné a smyšlené vesmírné lodě

Crew Dragon má na výšku 8,1 metru, rozpětí ISS je 109 metrů a chystaný Starship bude (včetně nosné rakety) dlouhý 122 metrů. Pozemní konstruktéři během 60 let pilotované kosmonautiky odvedli úžasnou práci. V hlavách autorů sci-fi jsou ale ještě šílenější nápady.

3D animátor Alvaro Gracia Montoya na svém youtubovém kanálu srovnal, jak se liší velikost reálných vesmírných lodí a stanic od těch liteárních, filmových, seriálových nebo videoherních. Na jednom videu tak uvidíte desítky modelů seřazených od nejmenší po největší.

Srovnání vesmírných lodí:

Pro referenci do animace zařadil i zmíněný Crew Dragon, ISS ale také raketoplán. Vedle nich pak najdete i Planet Express Ship z Futuramy, Nostromo z Vetřelce, USS Enterprise ze Star Treku, Červeného trpaslíka, Citadelu z Mass Effectu nebo třeba Hvězdu smrti ze Star Wars. Odhadované velikosti jsou od desítek centimetrů až po Ringworld (Prstenec) srovnatelný se sluneční soustavou.

Jednotlivým lodím sice chybí textury, jde jen o šedé modely, ale přesto muselo dát ohromné množství práce je všechny nakreslit. A přitom taková blbost, jak praví klasik…

Montoya mimochodem loni udělal obdobné video srovnávající jednotlivé prvky světa od Planckovy délky, přes člověka a planety až po galerie, superklastry a nakonec i celý viditelný vesmír.

Srovnání mikro- a makrosvěta:

Diskuze (15) Další článek: Týden Živě: Windows na ARM, nové grafiky AMD a stále lákavější Starlink

Témata článku: Vesmír, Mezinárodní vesmírná stanice, Starship, Star Wars, Hry, Crew Dragon, loď, Sluneční soustava, Červený trpaslík, SKU, Planeta, Youtuber, Planck, Vesmírná loď, Velikost, Nostromo, Star Trek, USS Enterprise, ISS, Hry pro PC na Heureka.czZákladem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Základem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Existují desítky různých hrozeb a útoků. Často se třeba útočí na konkrétní hardware, specifickou verzi softwaru nebo máte to „štěstí“ a jste prostě slavní. Najdou se ale i zcela obecné hrozby, které se mohou a často i týkají každého z nás.

Jakub Michlovský
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2