Věda | Strojové učení | Kriminalita

Crimer: přichází snižování kriminality díky strojovému učení a predikci

  • Nový software proti kriminalitě je založen na predikci
  • Díky strojovému učení  snižuje pravděpodobnost  kriminality
  • Vše je postaveno na analýze různých historických dat a informací v reálném čase
Crimer: přichází snižování kriminality díky strojovému učení a predikci

Studenti z Louisiana State University (třída LSU Computer Science) vytvořili nový typ softwaru s označením Crimer, který dokáže efektivně vyhodnocovat pravděpodobnost kriminality na daném místě a to v reálném čase. Vše je postavené na strojovém učení a analýze obrovského množství dat z minulosti.

Pokud jde o predikci kriminálních činů, asi se vám vybaví film Minority Report. V tomto případě ale nejde o vymyšlený příběh porušující tok času, ale o precizní práci s různým druhem dat, která souvisí právě se zvýšenou kriminalitou.

Crimer: zatím jen pro USA

Vědci zatím sbírali data o kriminalitě pouze v rámci USA, což je samo o sobě poměrně velké území. Pro zpracování těchto dat byly použité různé druhy algoritmů v rámci strojového učení, protože se využívaly i na první pohled nesouvisející informace. Ve výsledku ale mohou způsobovat korelaci a zvyšovat pravděpodobnost kriminality.

Jedná se tak data o poloze trestních činů, v jak hustě osídlené oblasti se staly, kolik na daném místě bylo v danou dobu lidí, jaký byl druh terénu, jaké bylo počasí a další aspekty. Dokonce se používají data z twitteru o tom, zda a na jakém místě používají lidé drogy, což zvyšuje možnosti kriminality a případných dalších rizik jako je předávkování a podobně.

Chytrá predikce se vyplatí

Díky informacím ze systému Crimer může policie, záchranná služba a případně i jiné subjekty zvýšit počet lidí a vozů v dané lokalitě, pokud systém vyhodnotí možnost zvýšené kriminality.

Systém ale pochopitelně funguje i naopak, takže může snížit třeba počet policejních vozů tam, kde se v danou chvíli predikuje menší pravděpodobnost kriminality. Je to tedy především o optimalizaci vytížení policejních či záchranných jednotek, což by ve výsledku mělo zachraňovat lidské životy a udělat život bezpečnější.

Je jasné, že s obecnými informacemi už něco podobného funguje zcela logicky i dnes - když je například někde koncert s velkým množstvím lidí, automaticky se počítá se zvýšenou kriminalitou a tedy i aktivitou policejních či záchranných jednotek. Crimer ale vychází z analýzy mnohem většího množství dat a jeho predikce jde více do hloubky, takže dokáže predikovat i mnohem slabší „signály“, se kterými se dříve vůbec nepracovalo. 

Už je založený startup

Crimer není jen pouhý prototyp, ale 11 studentů, kteří na projektu pracovali ještě na univerzitě, založilo společně startup. 

Klepněte pro větší obrázek
Tým studentů, kteří vyvinuli Crimer

Tým má za cíl optimalizovat třeba i náročné přesčasy policistů a naopak efektivně využít čas těch, kteří jsou ve službě tak, aby byli tam, kde jsou skutečně potřeba. Bude zajímavé sledovat, kam se tento startup postupně rozvine, protože lze sbírat stále více dat, ke kterým například nyní vůbec nemají přístup. S nimi by mohli posunout schopnosti predikce na další úrovně a postupně Crimer prodávat i v dalších zemích po celém světě.

Diskuze (14) Další článek: Veletrh IFA předvedl útok na střední třídu a technologické novinky. Vybíráme ty nejlepší

Témata článku: Věda, Budoucnost, Umělá inteligence, Výzkum, USA, Strojové učení, Analýza, Startupy, Kriminalita, Str, Minorita Report, Predikce, Pravděpodobnost, Reálný čas, Data, Start-up


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 37

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj počtu nakažených onemocněním Covid-19 v Česku ** Mapa podle okresů, počty testovaných, přehled podle věku ** Průběžně aktualizované grafy

Marek Lutonský | 155