Crimer: přichází snižování kriminality díky strojovému učení a predikci

  • Nový software proti kriminalitě je založen na predikci
  • Díky strojovému učení  snižuje pravděpodobnost  kriminality
  • Vše je postaveno na analýze různých historických dat a informací v reálném čase
Crimer: přichází snižování kriminality díky strojovému učení a predikci

Studenti z Louisiana State University (třída LSU Computer Science) vytvořili nový typ softwaru s označením Crimer, který dokáže efektivně vyhodnocovat pravděpodobnost kriminality na daném místě a to v reálném čase. Vše je postavené na strojovém učení a analýze obrovského množství dat z minulosti.

Pokud jde o predikci kriminálních činů, asi se vám vybaví film Minority Report. V tomto případě ale nejde o vymyšlený příběh porušující tok času, ale o precizní práci s různým druhem dat, která souvisí právě se zvýšenou kriminalitou.

Crimer: zatím jen pro USA

Vědci zatím sbírali data o kriminalitě pouze v rámci USA, což je samo o sobě poměrně velké území. Pro zpracování těchto dat byly použité různé druhy algoritmů v rámci strojového učení, protože se využívaly i na první pohled nesouvisející informace. Ve výsledku ale mohou způsobovat korelaci a zvyšovat pravděpodobnost kriminality.

Jedná se tak data o poloze trestních činů, v jak hustě osídlené oblasti se staly, kolik na daném místě bylo v danou dobu lidí, jaký byl druh terénu, jaké bylo počasí a další aspekty. Dokonce se používají data z twitteru o tom, zda a na jakém místě používají lidé drogy, což zvyšuje možnosti kriminality a případných dalších rizik jako je předávkování a podobně.

Chytrá predikce se vyplatí

Díky informacím ze systému Crimer může policie, záchranná služba a případně i jiné subjekty zvýšit počet lidí a vozů v dané lokalitě, pokud systém vyhodnotí možnost zvýšené kriminality.

Systém ale pochopitelně funguje i naopak, takže může snížit třeba počet policejních vozů tam, kde se v danou chvíli predikuje menší pravděpodobnost kriminality. Je to tedy především o optimalizaci vytížení policejních či záchranných jednotek, což by ve výsledku mělo zachraňovat lidské životy a udělat život bezpečnější.

Je jasné, že s obecnými informacemi už něco podobného funguje zcela logicky i dnes - když je například někde koncert s velkým množstvím lidí, automaticky se počítá se zvýšenou kriminalitou a tedy i aktivitou policejních či záchranných jednotek. Crimer ale vychází z analýzy mnohem většího množství dat a jeho predikce jde více do hloubky, takže dokáže predikovat i mnohem slabší „signály“, se kterými se dříve vůbec nepracovalo. 

Už je založený startup

Crimer není jen pouhý prototyp, ale 11 studentů, kteří na projektu pracovali ještě na univerzitě, založilo společně startup. 

Klepněte pro větší obrázek
Tým studentů, kteří vyvinuli Crimer

Tým má za cíl optimalizovat třeba i náročné přesčasy policistů a naopak efektivně využít čas těch, kteří jsou ve službě tak, aby byli tam, kde jsou skutečně potřeba. Bude zajímavé sledovat, kam se tento startup postupně rozvine, protože lze sbírat stále více dat, ke kterým například nyní vůbec nemají přístup. S nimi by mohli posunout schopnosti predikce na další úrovně a postupně Crimer prodávat i v dalších zemích po celém světě.

Diskuze (14) Další článek: Veletrh IFA předvedl útok na střední třídu a technologické novinky. Vybíráme ty nejlepší

Témata článku: Umělá inteligence, Věda, Budoucnost, Výzkum, Startupy, USA, Strojové učení, Analýza, Kriminalita, LSU, Data, Start-up, Reálný čas, Kriminál, Str, Pravděpodobnost, Minorita Report, PredikceIcarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Létající auto dorazí na trh už v příštím roce. První bude slovenský AeroMobil

Létající auto dorazí na trh už v příštím roce. První bude slovenský AeroMobil

Létající automobily nám v minulosti slibovala již celá řada společností, slovenský Aeromobil by však celou myšlenku mohl konečně dotáhnout do cíle.

Auto.czOndřej Mára
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva