Crohnovu chorobu může odstartovat běžná žaludeční infekce. Ve hře jsou i další faktory

Crohnovu chorobu může odstartovat běžná žaludeční infekce. Ve hře jsou i další faktory

Nepříjemná, ale krátce trvající žaludeční infekce může mít pro některé nešťastníky ještě nepříjemnější dlouhodobé následky. Vědci našli v myších a lidských buňkách důkaz, že norovirová infekce může vyvolat Crohnovu chorobu u lidí, kteří jsou k ní geneticky náchylní. Tato zjištění, publikovaná v odborném časopise Nature, mohou jednoho dne pomoci najít lepší léčbu tohoto chronického střevního onemocnění.

Crohnova choroba je jedním ze dvou nejčastějších typů zánětlivých střevních onemocnění. Zánět se při ní vyskytuje podél sliznice trávicího traktu, nejčastěji v tenkém střevě. Příznaky mohou být různě závažné, často zahrnují průjem, úbytek hmotnosti a intenzivní břišní křeče.

Crohnova choroba a norovirus

Základním mechanismem Crohnovy choroby je dysfunkce imunitního systému, který napadá střeva. Je ale pravděpodobné, že existuje více souvisejících příčin, proč tato dysfunkce vlastně vzniká. Dosavadní výzkum například odhalil několik genetických mutací spojených s rozvojem Crohnovy choroby.

Nová studie, kterou vedli vědci z New York University, se snažila prozkoumat vzájemné působení těchto rizikových faktorů. Studovali myši vyšlechtěné tak, aby měly mutaci spojenou s Crohnovou chorobou, a také kultivované lidské střevní buňky od lidí s tímto onemocněním.

Myši byly vystaveny noroviru, jež u lidí způsobuje epidemickou akutní virovou gastroenteritidu (zánět trávicí soustavy). Infekce vedla u myší k většímu riziku poškození střev a ke ztrátě určitých buněk tenkého střeva, konkrétně tzv. Panethových buněk, jež pomáhají zajišťovat první linii obrany proti infekci. Zdá se, že jejich ztráta nebo dysfunkce hraje zásadní roli při vzniku Crohnovy choroby podél tenkého střeva.

Záhada proteinu

Výzkumníci také identifikovali protein produkovaný některými T-lymfocyty, známý jako API5, jež by mohl poskytovat ochranu před Crohnovou chorobou. Zdá se, že u myší norovirová infekce poškozovala Panethovy buňky právě tím, že zabraňovala sekreci API5.

Aby vědci hypotézu dále ověřili, vpravili tento protein do těla myší s onemocněním podobným Crohnově chorobě. Zjistili, že všechny léčené myši přežily, zatímco u neléčených myší přežila jen polovina. Našli také důkaz, že lidé s Crohnovou chorobou mívají nižší hladinu T-lymfocytů produkujících API5.

„To, co jsme zjistili, je opravdu zajímavé,“ uvedl pro NBC News spoluautor studie Ken Cadwell, jež působí jako profesor mikrobiologie na Grossmanově lékařské fakultě Newyorské univerzity. „T-lymfocyty nečekaným způsobem chrání sliznici střeva a infekční podněty tuto schopnost narušují.“

Zatím brát s rezervou

Nutno upozornit, že výsledky přímo nedokazují, že právě norovirus je spouštěčem Crohnovy choroby, takže k potvrzení toho, co Cadwell a jeho tým zjistil, bude zapotřebí dalšího výzkumu. Je pravděpodobné, že Crohnovu chorobu mohou u zranitelných lidí vyvolat i další běžné mikroby.

Loňská studie například naznačila, že i běžné kvasinky, které se vyskytují ve střevech, mohou přispět ke vzniku nebo zhoršení příznaků idiopatického střevního zánětu. Platí to ale pouze v případě, kdy imunitní systém není v pořádku. Stejně tak může být více genetických mutací, jež mohou zvyšovat riziko těchto infekcí nebo jiných faktorů vyvolávajících Crohnovu chorobu.

Pokud Cadwellův výzkum v budoucnosti prokáže, že absence API5 může zkrátit komplikovaný řetězec událostí vedoucích k propuknutí Crohnovy chorobě, mohlo by to jednoho dne vést k účinnější nebo jednodušší léčbě. Standardní léky na Crohnovu chorobu obvykle působí tak, že oslabují nebo potlačují imunitní systém, což může zvýšit riziko infekcí nebo jiných závažných komplikací.

Určitě si přečtěte

Články odjinud