Zdraví | Káva

Čtyři šálky kávy denně prodlužují život

  • Podle španělských lékařů snižuje pití kávy riziko předčasného úmrtí
  • Efekt je jasně patrný především u milovníků kávy ve věku nad 45 let
  • Lékaři proto doporučují čtyři šálky denně jako nedílnou součást zdravého životního stylu
Čtyři šálky kávy denně prodlužují život

Za rok spotřebuje svět asi 150 milionů šedesátikilogramových žoků kávy. V průměru tak připadá na jednoho obyvatele planety něco přes kilo kávy na rok. Mnozí z nich však o kávu nezavadí, jak je rok dlouhý. Naopak, některé národy si v kávě libují. Například Finové spotřebují kilo na hlavu každý měsíc. Italové, kteří jsou oblibou kávy proslulí, vypijí ve srovnání s Finy asi polovinu.

Škodí nám pití kávy, anebo nám prospívá? Na kongresu European Society of Cardiology konaném nedávno v Barceloně referovala kardioložka Adela Navarrová z kliniky ve španělské Pamploně o výsledku rozsáhlé studie, která svědčí ve prospěch konzumace kávy.

Do sledování se zapojilo celkem 22 500 dobrovolníků z řad absolventů univerzity v Pamploně. Nejstarší z nich opustili školu už v roce 1999. Průměrný věk sledovaných osob se tak pohyboval kolem 38 let a sledování každého z dobrovolníků trvalo v průměru deset roků.

Vědci měli o účastnících studie k dispozici rozsáhlý soubor dat. Společně s mnoha dalšími údaji o životním stylu dobrovolníků znali i jejich běžnou spotřebu kávy.

Během sledovaného období zemřelo 337 dobrovolníků. Ti, kteří pili aspoň čtyři šálky kávy denně, přitom čelili v sledovaném období bezmála o dvě třetiny nižšímu riziku úmrtí. S každým dalším šálkem kávy v dlouhodobé průměrné denní spotřebě riziko úmrtí ve sledovaném období dále klesalo. Redukce nebyla zdaleka patrná jen v počtu úmrtí na kardiovaskulární choroby. Káva prodlužovala život bez ohledu na příčiny smrti.

Navarrová a její kolegové nezjistili, že by káva měla odlišný vliv na muže či ženy. Chránila také bez ohledu na to, nakolik dobrovolníci konzumovali tzv. mediteránní dietu, která je typická pro řadu obyvatel Středomoří a obecně se považuje za zdraví prospěšnou. Významným faktorem ovlivňujícím pozitivní efekt pití kávy se však ukázal věk.

U dobrovolníků starších než 45 roků se jevil příznivý vliv pití kávy jako skutečně razantní. Těm už dva šálky kávy denně snižovaly o třetinu riziko úmrtí během sledovaného období. Navarrová předpokládá, že po překročení hranice 45 let nabývá ochranný efekt kávy na síle a na významu.

„Z výsledků naší studie vyplývá, že pití čtyř šálků kávy denně lze zdravým lidem doporučit jako součást zdravého životního stylu,“ říká španělská lékařka.

Pití kávy máme spojené především s alkaloidem kofeinem a jeho stimulačním efektem. Káva ale obsahuje i další biologicky aktivní látky, napřílklad tzv. polyfenoly. Mnohé z nich působí jako antioxidanty a mohou tak potlačit nežádoucí efekty volných radikálů, které vznikají v našem organismu a poškozují jej na mnoha místech a úrovních.

Na druhé straně nelze výsledky podobných epidemiologických studií přeceňovat, protože statisticky významná korelace mezi úmrtností a konzumací kávy ještě nemusí znamenat, že mezi oběma jevy existuje příčinná souvislost. Pijáci kávy ze španělské studie mohli žít déle z úplně jiných důvodů, než byly čtyři vypité šálky kávy za den.

Zdroj: European Society of Cardiology

Diskuze (21) Další článek: V Kalifornii se na silnicích prohání samořízené automobily od téměř 40 společností, zatím v testovacím režimu

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Medicína, Káva, Zdravý člověk, Pití kávy, Průměrný věk, Korelace, Šálek, Efekt, Jev, Životní styl, Session, Běžná spotřeba, Příznivý vliv, Rozsáhlý soubor, Sledované období, Významný faktor, Nežádoucí efekt, Příčinná souvislost, Druhá strana, Předčasné úmrtí, Úmrtnost, Rozsáhlá studie, Pití


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112