Čtyři šálky kávy denně prodlužují život

  • Podle španělských lékařů snižuje pití kávy riziko předčasného úmrtí
  • Efekt je jasně patrný především u milovníků kávy ve věku nad 45 let
  • Lékaři proto doporučují čtyři šálky denně jako nedílnou součást zdravého životního stylu
Čtyři šálky kávy denně prodlužují život

Za rok spotřebuje svět asi 150 milionů šedesátikilogramových žoků kávy. V průměru tak připadá na jednoho obyvatele planety něco přes kilo kávy na rok. Mnozí z nich však o kávu nezavadí, jak je rok dlouhý. Naopak, některé národy si v kávě libují. Například Finové spotřebují kilo na hlavu každý měsíc. Italové, kteří jsou oblibou kávy proslulí, vypijí ve srovnání s Finy asi polovinu.

Škodí nám pití kávy, anebo nám prospívá? Na kongresu European Society of Cardiology konaném nedávno v Barceloně referovala kardioložka Adela Navarrová z kliniky ve španělské Pamploně o výsledku rozsáhlé studie, která svědčí ve prospěch konzumace kávy.

Do sledování se zapojilo celkem 22 500 dobrovolníků z řad absolventů univerzity v Pamploně. Nejstarší z nich opustili školu už v roce 1999. Průměrný věk sledovaných osob se tak pohyboval kolem 38 let a sledování každého z dobrovolníků trvalo v průměru deset roků.

Vědci měli o účastnících studie k dispozici rozsáhlý soubor dat. Společně s mnoha dalšími údaji o životním stylu dobrovolníků znali i jejich běžnou spotřebu kávy.

Během sledovaného období zemřelo 337 dobrovolníků. Ti, kteří pili aspoň čtyři šálky kávy denně, přitom čelili v sledovaném období bezmála o dvě třetiny nižšímu riziku úmrtí. S každým dalším šálkem kávy v dlouhodobé průměrné denní spotřebě riziko úmrtí ve sledovaném období dále klesalo. Redukce nebyla zdaleka patrná jen v počtu úmrtí na kardiovaskulární choroby. Káva prodlužovala život bez ohledu na příčiny smrti.

Navarrová a její kolegové nezjistili, že by káva měla odlišný vliv na muže či ženy. Chránila také bez ohledu na to, nakolik dobrovolníci konzumovali tzv. mediteránní dietu, která je typická pro řadu obyvatel Středomoří a obecně se považuje za zdraví prospěšnou. Významným faktorem ovlivňujícím pozitivní efekt pití kávy se však ukázal věk.

U dobrovolníků starších než 45 roků se jevil příznivý vliv pití kávy jako skutečně razantní. Těm už dva šálky kávy denně snižovaly o třetinu riziko úmrtí během sledovaného období. Navarrová předpokládá, že po překročení hranice 45 let nabývá ochranný efekt kávy na síle a na významu.

„Z výsledků naší studie vyplývá, že pití čtyř šálků kávy denně lze zdravým lidem doporučit jako součást zdravého životního stylu,“ říká španělská lékařka.

Pití kávy máme spojené především s alkaloidem kofeinem a jeho stimulačním efektem. Káva ale obsahuje i další biologicky aktivní látky, napřílklad tzv. polyfenoly. Mnohé z nich působí jako antioxidanty a mohou tak potlačit nežádoucí efekty volných radikálů, které vznikají v našem organismu a poškozují jej na mnoha místech a úrovních.

Na druhé straně nelze výsledky podobných epidemiologických studií přeceňovat, protože statisticky významná korelace mezi úmrtností a konzumací kávy ještě nemusí znamenat, že mezi oběma jevy existuje příčinná souvislost. Pijáci kávy ze španělské studie mohli žít déle z úplně jiných důvodů, než byly čtyři vypité šálky kávy za den.

Zdroj: European Society of Cardiology

Diskuze (21) Další článek: V Kalifornii se na silnicích prohání samořízené automobily od téměř 40 společností, zatím v testovacím režimu

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Medicína, Káva, kofein, Barcelona, Nedílná součást, Významný faktor, Rozsáhlá studie, Životní styl, Druhá strana, Korelace, Dobrovolníci, Středomoří, Pití alkoholu, Předčasné úmrtí, Rozsáhlý soubor, Příznivý vliv, Antioxidant, Běžná spotřeba, Ochranný efekt, Šálek, Sledované období, Pití kávy, Session, Káva na Heureka.czRockstar v remasterech GTA Trilogy zapomněl i ovládací prvky pro dotykové obrazovky

Rockstar v remasterech GTA Trilogy zapomněl i ovládací prvky pro dotykové obrazovky

Další týden a další věc, která se do finálních remasterů trojice dílů GTA neměla dostat.

Martin Nahodil
GTAKomentář
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Už žádné tanečky. Raketa od Astra, která se loni proslavila kuriózním startem, dosáhla oběžné dráhy

Už žádné tanečky. Raketa od Astra, která se loni proslavila kuriózním startem, dosáhla oběžné dráhy

** Raketa od firmy Astra poprvé dosáhla oběžné dráhy ** Firma chce vynášet malé družice na oběžnou dráhu ** Starty probíhají z Aljašky

Petr Kubala
RaketaVesmír
Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

** Dlouho jsme si mysleli, že trpasličí galaxie krouží po oběžných drahách kolem Mléčné dráhy už dlouhé miliardy let ** Nejspíš to ale byl omyl ** Vplývá to z nových analýz pohybů těchto galaxií, které bylo možné udělat díky datům shromážděným observatoří Gaia

Stanislav Mihulka
Astronomie