Curiosity na Marsu objevil neobvykle velké množství minerálu, který na Zemi úzce souvisí s mikrobiálním životem | Foto: NASA

Foto: NASA

Curiosity na Marsu objevil neobvykle velké množství minerálu, který na Zemi úzce souvisí s mikrobiálním životem

Rover Curiosity na Marsu objevil skalnatý materiál, který je prošpikovaný neobvyklým množstvím manganu – minerálu, který se hojně vyskytuje v pozemských jezerech a úzce souvisí s mikrobiálním životem.

„Na Zemi se tyto typy usazenin vyskytují neustále kvůli vysokému obsahu kyslíku v naší atmosféře produkovaného fotosyntetickým životem a díky mikrobům, které tyto oxidační reakce manganu pomáhají katalyzovat,“ uvedl badatel Patrick Gasda z Los Alamos National Laboratory.

Gasda si nicméně dal dobrý pozor, aby nedělal ukvapené závěry. „Zatím nemáme důkazy o životě na Marsu a mechanismus produkce kyslíku ve starověké atmosféře Marsu je nejasný, takže jak zde vznikl a koncentroval se oxid manganu, je opravdu záhadou,“ konstatoval.

Gale Crater 1.jpg
Takto mohl vypadat marsovský Gale Crater v dávné minulosti.

„Tato zjištění poukazují na větší procesy probíhající v marsovské atmosféře nebo povrchové vodě a ukazují, že je třeba udělat více práce, abychom oxidaci na Marsu pochopili,“ dodal.

Mohla by existence manganu nalezeného Curiosity být jedním z nepřímých důkazů toho, že v dávné minulosti se na rudé planetě vyskytoval mikrobiální život? Poskytoval dotyčný minerál marsovským mikrobům potřebný zdroj energie?

„Prostředí Gale Lake, jak odhalují tyto staré skály, nám otevírá okno do obyvatelného prostředí, které vypadá překvapivě podobně jako místa na dnešní Zemi,“ komentovala to Gasdaova spolupracovnice Nina Lanza.

Určitě si přečtěte

Články odjinud