Dalekohledu za 250 miliard pomohou při výzkumu exoplanet amatéři. Češi jsou napřed

  • Při pozorování atmosfér exoplanet nejdražším dalekohledem v historii mohou pomoci amatéři
  • Ti mohou pozorovat tranzity exoplanet a upřesňovat jejich efemeridy
  • A to i malým dalekohledem

Na svůj start se chystá kosmický dalekohled Jamese Webba (JWST). Pokud nedojde k dalšímu odkladu, raketa Ariane 5 ho vynese do vesmíru v březnu příštího roku.

JWST je někdy označován za nástupce Hubblova dalekohledu, ale ve skutečnosti s ním nemá moc společného. Snad jen to, že půjde opět o unikátní astronomický přístroj a to po všech stránkách, včetně tech ekonomických. Náklady na JWST už atakují 10 miliard dolarů.

Jedním z úkolů JWST bude průzkum atmosfér exoplanet. Sice je neuvidí přímo, ale bude pozorovat světlo hvězdy, které projde atmosférou planety. Ta v něm zanechá „otisk“.

Vědci tak mohou studovat složení atmosfér vzdálených světů. Není to ale zase tak jednoduché. K prozkoumání atmosfér menších planet bude nutné pozorovat mnoho tranzitů (přechodů) planety před hvězdou.

Problémy s jízdními řády

Pozorovací čas na JWST bude samozřejmě velmi drahý a přetlak žádostí o jeho získání obrovský, takže je vhodné časem neplýtvat.

Samotný tranzit exoplanety trvá v lepším případě větší desítky minut. Ideální je začít pozorování krátce před jeho začátkem. V případě tranzitů exoplanet ale může docházet k odchylkám, které jsou způsobeny například přítomností další neobjevené planety, která pozorovanou planetu ovlivňuje svou gravitací.

Vloni mediálním prostorem rezonoval objev vody v atmosféře planety K2-18 b, která okolo své hvězdy obíhá v obyvatelné oblasti. V létě 2014 se na její tranzity podíval dnes již nefungující kosmický dalekohled Spitzer. K tranzitu došlo o 1,8 hodiny dříve, než mělo. Odchylka přitom postupně roste. Pokud by se stejnou efemeridou pozoroval JWST po svém startu, pak by byla odchylka už 10 hodin a tranzit by úplně promeškal.

Robert Zellem z laboratoří JPL a jeho kolegové v nové studii navrhují zapojení amatérských astronomů a jejich dalekohledů.  K pozorování tranzitu exoplanety stačí amatérský dalekohled, stativ, montáž a CCD kamera. Dohromady za pár desítek tisíc korun. Autoři studie pracují konkrétně s dalekohledy o průměru 15 cm a více. 

Astronomická družice TESS dnes objevuje planety u blízkých jasných hvězd, které by mohly být vhodnými cíli pro JWST. Amatéři by mohli desítky podobných planet pravidelně sledovat a udržovat tak jejich efemeridy „čerstvé“.

V rámci beta testování už běží projekt Exoplanet Watch, který má amatérské pozorovatele propojit. K dispozici budou mít i otevřený software, který získané snímky převede rovnou na světelné křivky (graf závislosti jasnosti na čase). 

Kromě udržování čerstvých efemerid mohou data od amatérů pomoci objevit nové exoplanety a to právě na základě pozorování odchylek v časech tranzitů. Pro lovce exoplanet je také důležité monitorování hvězdné variability (změn jasnosti). 

Čeští astronomové v tomto ohledu trochu předběhli dobu. Zellem a jeho tým se inspirovali databázi tranzitů exoplanet, která byla už před deseti lety založena pod hlavičkou České astronomické společnosti. Součástí je i aplikace na předpovídání časů tranzitů. 

Diskuze (1) Další článek: Američtí vtipálci si oblíbili zoombombing. Napojí se na podnikovou konferenci a ukážou zadek, nebo i něco horšího

Témata článku: Technologie, Vesmír, Výzkum, Astronomie, Dalekohledy, Exoplanety, Atmosféra, JWST, Ariane, TESS, CCD, Dalekohled, Tranzit, Amatér, Odchylka, James Webb, DAL, Pozorování, Planeta, Spitzer, JPL, Hubble, Dalekohledy na Heureka.czNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu