Další exotické technologie baterií: S kevlarem a pro letadla zítřka

Několikrát ročně se objeví nějaká ta další technologie lithiových baterií, která slibuje vyřešení prakticky všech současných problémů a jednoduchou masovou výrobu a komercializaci.

Jaká je realita? Lithiové baterie ve spotřební elektronice i elektroautomobilech je víceméně stále stejná. K žádnému dramatickému průlomu zatím nedošlo, protože se pokaždé ukázalo, že ta snadná komercializace až tak snadná vlastně není.

Přesto i nadále pevně držme pochodeň lithiového optimismu a podívejme se na dvě technologie z poslední doby, které slibují opět nějaké to vylepšení. Tou první je projekt zinko-vzdušné baterie z Michiganské university,

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zinko-vzdušná baterie s kevlarem

Technologie zinko-vzdušných článků s pevným elektrolytem není úplně nová, Nicholas Kotov ji však vylepšil kevlarem. Napadlo jej to údajně před zrcadlem, když koukal na svůj tukový polštář, který plní hned dvě funkce. Je zdrojem energie pro metabolické procesy a zároveň funguje společně s kůží jako ochrana.

Baterie s kevlarem ve formě vnějšího pláště robotického štíra:

Zinko-vzdušná kevlarová baterie by tedy mohla zároveň tvořit část karoserie hypotetického elektrického vozu, nebo robota. Tím by se výrazně ušetřilo na zátěži.

Lithium a síra pro letadla

Druhý experiment pochází z britského Oxfordshiru, kde firma Oxis Energy experimentuje s lithium-sírovými články. Využití síry vnáší do hry poněkud odlišnou nabíjecí a vybíjecí chemickou reakci, která zamezuje ve vytváření dendritů – krystalů, které kvůli svému růstu mohou porušit vnitřní membránu a následný zkrat zapálí samotné vysoce reaktivní lithium.

Klepněte pro větší obrázek
Upravená lithiová technologie od Oxis Energy

Experimentální baterie od Oxis Energy naopak degradují neškodným způsobem, kdy jednoduše postupně přestanou vést proud, aniž by hrozila exploze. Zároveň jsou velmi tenké, a tak si autoři slibují, že by to mohly být právě jejich články, které jednou umožní skutečný rozvoj malých elektrických letounů.

Ty už sice vyvíjí celý zástup startupů a takové progresivní Norsko dokonce uvažuje o elektrifikaci tamní vnitrostátní letecké dopravy, to vše ale stojí a padá na tom, že se konečně dočkáme bezpečné a lehké baterie, která bude mít zároveň velmi vysokou energetickou hustotu a dostatečný počet vybíjecích cyklů, aniž by se jednalo o provozní (a ekonomickou) sebevraždu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výroba tenkého článku a experimentální elektrický letoun, který pohání Oxis Energy

Malý dopravní letoun, který několikrát denně musí absolvovat vzdálenost v řádu stovek kilometrů, totiž není dron za pár kaček z Aliexpressu, který na obloze vydrží pár minut, a než mu stačí zkolabovat baterie, rozbijete jej stejně o nejbližší strom.

Diskuze (26) Další článek: Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Témata článku: Technologie, Baterie, Norsko, Lithium, Michiganská univerzita, Článek, Štír, Karo, DAL, Letadlo, Kevlar, Zítřek, Lithiová baterie, KomercializaceV uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
S mobilem jde dítě stranou: Batolatům škodí chytré telefony jejich matek i otců

S mobilem jde dítě stranou: Batolatům škodí chytré telefony jejich matek i otců

** Pokud matky používají chytrý telefon, jejich interakce s dítětem se redukují na čtvrtinu ** Na duševní vývoj dítě může mít takový nezájem matky fatální dopady ** Pro otce to zřejmě platí také

Jaroslav Petr
DětiRodičovstvíSmartphone