Další krůček k úspěšnému boji proti viru HIV. Pacientku vyléčily kmenové buňky z pupečníkové krve

Další krůček k úspěšnému boji proti viru HIV. Pacientku vyléčily kmenové buňky z pupečníkové krve

Vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) a Univerzity Johnse Hopkinse oznámili na konferenci o retrovirech a oportunních infekcích, že pacientka s leukémií se stala první ženou a celkově třetím člověkem, který byl úspěšně vyléčen z HIV pomocí nové metody transplantace kmenových buněk z pupečníkové krve získané od dárce.

Mohlo by se jednat o zásadní průlom, neboť tento způsob léčby bude možné používat až pro několik desítek lidí ročně. Dle odborníků může transplantace kmenových buněk z pupečníkové krve znamenat novou éru v léčbě viru HIV, způsobujícího smrtelné onemocnění AIDS.

Proti HIV pupečníkovou krví

Ženě středního věku a smíšené rasy, označované jako „newyorská pacientka“, byl v roce 2013 diagnostikován virus HIV a o čtyři roky později také leukémie. K léčbě myeloidní leukémie, což je typ rakoviny, která začíná v krvetvorných buňkách v kostní dřeni, lékaři použili pupečníkovou krev.

Kromě toho byla kvůli posílení imunitního systému pacientce podána krevní transfuze od blízkého příbuzného. Transplantace kmenových buněk se vzácnou genetickou mutací, která blokuje průnik viru HIV, byla úspěšná, protože podle vědců je žena již 14 měsíců v remisi, aniž by potřebovala léčbu. Od ukončení antiretrovirové léčby v říjnu 2020 nevykazuje při testech žádné zjistitelné známky viru.

Buňky z pupečníkové krve jsou dostupnější než běžné kmenové buňky používané při transplantaci kostní dřeně, protože nemusí být natolik shodné s příjemcem. Díky tomu má i jen částečná shoda potenciál vyléčit každý rok desítky lidí, kteří mají současně HIV a rakovinu, vysvětlili vědci.

Nemocným svítá naděje

„Toto je již třetí zpráva o vyléčení v této situaci a první u ženy s HIV,“ uvedla ve videohovoru během konference prezidentka Mezinárodní společnosti pro AIDS Sharon Lewin. Dosud byly známy pouze dva případy úspěšného vyléčení z HIV – v obou se jednalo o muže.

Timothy Ray Brown, označovaný jako „berlínský pacient“, žil bez viru 12 let, dokud v roce 2020 nezemřel na rakovinu. Další pacient, který byl později identifikován jako Adam Castillejo, byl údajně vyléčen v roce 2019.

Oznámení se tak přidává k řadě dobrých zpráv týkajících se viru HIV, kterým trpí zhruba 38 milionů lidí na celém světě. Naposledy vědci z Dohertyho institutu oznámili, že jistý typ léku proti rakovině by mohl být schopen vyplavit virus z těla pacienta. Pomoci by mohla i technologie, která lidstvu umožnila bojovat s onemocněním covid-19 – firma Moderna oznámila, zahájení testů své mRNA vakcíny proti HIV na lidech.

Diskuze (1) Další článek: Opera jako první podporuje webové adresy jen ve formě emoji. Unikátní adresy stojí miliony

Témata článku: Zdraví, Věda, HIV, Medicína, Viry, Rakovina, Moderna, PAC, UCLA, Léčba, Pacientka, Virus, Kalifornská univerzita, Los Angeles, Kmenové buňky, KrůčekSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek