Další krůček k úspěšnému boji proti viru HIV. Pacientku vyléčily kmenové buňky z pupečníkové krve

Vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) a Univerzity Johnse Hopkinse oznámili na konferenci o retrovirech a oportunních infekcích, že pacientka s leukémií se stala první ženou a celkově třetím člověkem, který byl úspěšně vyléčen z HIV pomocí nové metody transplantace kmenových buněk z pupečníkové krve získané od dárce.

Mohlo by se jednat o zásadní průlom, neboť tento způsob léčby bude možné používat až pro několik desítek lidí ročně. Dle odborníků může transplantace kmenových buněk z pupečníkové krve znamenat novou éru v léčbě viru HIV, způsobujícího smrtelné onemocnění AIDS.

Proti HIV pupečníkovou krví

Ženě středního věku a smíšené rasy, označované jako „newyorská pacientka“, byl v roce 2013 diagnostikován virus HIV a o čtyři roky později také leukémie. K léčbě myeloidní leukémie, což je typ rakoviny, která začíná v krvetvorných buňkách v kostní dřeni, lékaři použili pupečníkovou krev.

Kromě toho byla kvůli posílení imunitního systému pacientce podána krevní transfuze od blízkého příbuzného. Transplantace kmenových buněk se vzácnou genetickou mutací, která blokuje průnik viru HIV, byla úspěšná, protože podle vědců je žena již 14 měsíců v remisi, aniž by potřebovala léčbu. Od ukončení antiretrovirové léčby v říjnu 2020 nevykazuje při testech žádné zjistitelné známky viru.

Buňky z pupečníkové krve jsou dostupnější než běžné kmenové buňky používané při transplantaci kostní dřeně, protože nemusí být natolik shodné s příjemcem. Díky tomu má i jen částečná shoda potenciál vyléčit každý rok desítky lidí, kteří mají současně HIV a rakovinu, vysvětlili vědci.

Nemocným svítá naděje

„Toto je již třetí zpráva o vyléčení v této situaci a první u ženy s HIV,“ uvedla ve videohovoru během konference prezidentka Mezinárodní společnosti pro AIDS Sharon Lewin. Dosud byly známy pouze dva případy úspěšného vyléčení z HIV – v obou se jednalo o muže.

Timothy Ray Brown, označovaný jako „berlínský pacient“, žil bez viru 12 let, dokud v roce 2020 nezemřel na rakovinu. Další pacient, který byl později identifikován jako Adam Castillejo, byl údajně vyléčen v roce 2019.

Oznámení se tak přidává k řadě dobrých zpráv týkajících se viru HIV, kterým trpí zhruba 38 milionů lidí na celém světě. Naposledy vědci z Dohertyho institutu oznámili, že jistý typ léku proti rakovině by mohl být schopen vyplavit virus z těla pacienta. Pomoci by mohla i technologie, která lidstvu umožnila bojovat s onemocněním covid-19 – firma Moderna oznámila, zahájení testů své mRNA vakcíny proti HIV na lidech.

Diskuze (1) Další článek: Opera jako první podporuje webové adresy jen ve formě emoji. Unikátní adresy stojí miliony

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,