Další problém pro misi Artemis: Vývoj rakety Space Launch System má zpoždění

Vývoj rakety Space Launch System, která by rámci mise Artemis měla v roce 2024 dopravit astronauty na Měsíc, o rok zaostává za časovým plánem. Kromě toho došlo k překročení nákladů o dvě miliardy dolarů.

Přistání se ve výše uvedeném termínu stále ještě může uskutečnit, neboť původní harmonogram pochopitelně počítal s tím, že určitá zpoždění jsou nevyhnutelná.  Podle serveru TechCrunch však z této „rezervy“ již mnoho nezbývá.

„Pokračují boj NASA se správou nákladů a harmonogramem SLS Programu má potenciál ovlivnit ambiciózní cíle agentury pro projekt Artemis,“ připustil generální inspektor NASA ve své zprávě.

Předstihne NASA Muskova SpaceX?

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by snad mise měla být úplně zrušena. Na druhé straně, administrátor NASA Jim Bridenstine jasně deklaroval, že v případě dalších komplikací klidně může proběhnout i později.

Tato situace hraje do karet společnosti SpaceX, která chce v květnu opět vyslat do vesmíru kosmickou loď CrewDragon – tentokrát už i s posádkou. A ambice jejího šéfa Elona Muska se jak známo týkají i Měsíce.

„Může být doslova jednodušší prostě přistát se Starshipem na Měsíci, než snažit se přesvědčit NASA, že to dokážeme,“ prohlásil mj. Musk loni v červenci.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (12) Další článek: Nvidia zcela překopala DLSS 2.0: vyšší herní výkon díky umělé inteligenci, nyní snadněji pro více her

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,