Další problém pro misi Artemis: Vývoj rakety Space Launch System má zpoždění

Vývoj rakety Space Launch System, která by rámci mise Artemis měla v roce 2024 dopravit astronauty na Měsíc, o rok zaostává za časovým plánem. Kromě toho došlo k překročení nákladů o dvě miliardy dolarů.

Přistání se ve výše uvedeném termínu stále ještě může uskutečnit, neboť původní harmonogram pochopitelně počítal s tím, že určitá zpoždění jsou nevyhnutelná.  Podle serveru TechCrunch však z této „rezervy“ již mnoho nezbývá.

„Pokračují boj NASA se správou nákladů a harmonogramem SLS Programu má potenciál ovlivnit ambiciózní cíle agentury pro projekt Artemis,“ připustil generální inspektor NASA ve své zprávě.

Předstihne NASA Muskova SpaceX?

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by snad mise měla být úplně zrušena. Na druhé straně, administrátor NASA Jim Bridenstine jasně deklaroval, že v případě dalších komplikací klidně může proběhnout i později.

Tato situace hraje do karet společnosti SpaceX, která chce v květnu opět vyslat do vesmíru kosmickou loď CrewDragon – tentokrát už i s posádkou. A ambice jejího šéfa Elona Muska se jak známo týkají i Měsíce.

„Může být doslova jednodušší prostě přistát se Starshipem na Měsíci, než snažit se přesvědčit NASA, že to dokážeme,“ prohlásil mj. Musk loni v červenci.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (12) Další článek: Nvidia zcela překopala DLSS 2.0: vyšší herní výkon díky umělé inteligenci, nyní snadněji pro více her

Témata článku: Vesmír, SpaceX, Kosmonautika, NASA, Artemis, Elon Musk, Raketa, Měsíc, Peníze, Mise, Vývoj rakety, Zpoždění, KSC, DAL, SPAC, Space, Launch System, Starshipem, Mise Artemis, Jim Bridenstine, TechCrunchSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

** Chybí vám ve Windows 10 funkce a nebojíte se experimentovat? ** Microsoft oživil sadu PowerToys, která zanikla spolu s XP** Co se bude hodit a co ještě není vyladěné?

Lukáš Václavík
PowerToysWindows 10
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek