Další studie potvrzuje, že ústní voda dokáže likvidovat koronavirus

Předběžné výsledky další studie potvrzují dřívější tezi, podle které ústní voda dokáže likvidovat koronavirus SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19. Pokud by se tyto informace potvrdily, mohlo by se jednat o jednoduchý způsob, jak omezit šíření viru v populaci.

Vědci z britské Univerzity Cardiff informovali o svých zjištěních v krátké zprávě, nicméně pro vyhodnocení potenciálního přínosu bude nutné potvrdit je klinickými testy. Výsledky však korespondují s dřívějšími zjištěními vědců z Pensylvánské státní univerzity v USA.

Ústní vodou proti koronaviru

Na trhu existuje celá řada ústních vod, lišících se od sebe nejen koncentrací účinných látek, ale také svým složením. Studie ukázala, že několik typů těchto produktů dokázalo zabít virus SARS-CoV-2 během pouhých 30 sekund, což je stejný časový rámec jako ve studii Pensylvánské státní univerzity.

Nejlépe v tomto směru fungovaly ústní výrobky s obsahem ethanolu, éterických olejů, jodovaného povidonu (PVP-I) a cetylpyridiniumchloridu (CPC). Z výsledků vyplývá poněkud překvapivé zjištění, že samotný ethanol a chlorhexidin měl na inaktivaci viru malý nebo žádný účinek.

Nejlepší výsledky byly zjištěny při použití ústní vody Listerine obsahující 26,9 % alkoholu v kombinaci s éterickými oleji. V tomto případě bylo detekováno natolik zásadní snížení aktivity viru, že by bylo možné prostředek označit jako virucidní dle normy EN14476.

Zatím jen v laboratoři

Výzkum probíhal v simulovaných podmínkách („in vitro“), které napodobovaly prostředí lidského nosohltanu. Laboratorní výsledky tedy bude nutné ověřit na lidech. V každém případě je nutné brát v úvahu, že ústní voda pomáhá deaktivovat virus SARS-CoV-2 pouze ve slinách – například její pití není bezpečné a nijak nepomůže při léčbě infekce.

Každopádně ani tato studie nijak neřešila zásadní otázku, na jak dlouhou dobu je tento způsob dezinfekce nosohltanu účinný. Lze celkem spolehlivě předpokládat, že po nějaké době dojde k návratu na původní stav především vydechováním viru z horních a dolních cest dýchacích.

V případě potvrzení předběžných výsledků by se výplach ústní vodou mohl stát běžným ochranným prostředkem vedle dalších prvků, jako je nošení roušek, sociální distancování a časté mytí rukou. Účinnost ústní vody při snižování virové nálože COVID-19 ve slinách pacientů nyní prověří dvanáctitýdenní klinická studie prováděná University of Wales.

Diskuze (36) Další článek: Týden mobilně 558: Jak jsme se nezasmáli vtipu falešné paní předsedkyně

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, Věda, Výzkum, USA, Voda, COVID-19, Etanol, Ústní voda, SARS-CoV, UST, CPC, Virus, DAL, Studie, Lister, VODFacebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

** Co kdyby fotovoltaický panel nevypadal jako fotovoltaický panel? ** Teď to zkouší švédský startup Exeger ** Vyrobil speciální vrstvu, kterou už mají první komerční produkty

Jakub Čížek
FotovoltaikaTechnologie
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft