Oživeno 17. května Společnost SpaceX připravuje další testovací let prototypu kosmické lodi Starship. Na sociální síti X (dříve Twitter) to před několika dny uvedl její CEO Elon Musk.
Ze zveřejněné fotografie je přitom zřejmé, že momentálně se pracuje hned na několika prototypech současně:
Pokud vše půjde dobře, první z nich by podle Muska mohl odstartovat již za „tři až pět týdnů“. Hlavním cílem tentokrát bude, aby se Starship dokázala v pořádku vrátit zpět na Zemi.
Samozřejmě bude záležet i na Federal Aviation Administration (FAA). Z aktuálních informací plyne, že SpaceX se snaží získat licenci, která jí umožní vypouštět prototypy rovněž z Kennedy Space Center na Floridě.
Co se však týče startů z texaské Starbase, s nimi by již teoreticky neměl být problém. Vývoj situace budeme i nadále sledovat.
Úvodní článek z 21. března SpaceX doufá, že testovací let dalšího prototypu kosmické lodi Starship proběhne již začátkem května. Jako vždy ale vše závisí na tom, zda do té doby obdrží potřebnou licenci od Federal Aviation Administration (FAA).
Prezidentka a provozní ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell v úterý 19. března mj. prozradila, že týmy momentálně zpracovávají data získaná během předchozí mise.
„Stále procházíme data. Byl to neuvěřitelně úspěšný let. Trefili jsme se přesně tam, kam jsme chtěli,“ prohlásila nadšeně.
Prototyp Ship 28 tentokrát již dosáhl své cílové dráhy a bylo tak možné provést několik zajímavých zkoušek (např. otevření dveří nákladového prostoru ve vesmíru). Byl však zničen během návratu na Zemi, kdy se ve výšce přibližně 65 km rozlomil. Stejně tak booster Super Heavy explodoval během závěrečných fází svého sestupu do Mexického zálivu. Odborníci nyní zjišťují, proč k tomu došlo.
Satelity Starlink na palubě? Zatím ne
Shotwell rovněž uvedla na pravou míru spekulace, podle kterých se SpaceX během příštího letu pokusí vypustit satelity Starlink. Něco takového prý momentálně není v plánu.
„Věci jsou stále v řešení, ale myslím, že se zaměříme na správný návrat a zajištění toho, že dokážeme přistát tam, kde chceme přistát,“ konstatovala.
Další zajímavou informací je, že Muskova firma usiluje o to, aby výše zmíněná licence FAA platila pro celé „portfolio letů“ – a to především proto, že letos by ráda uskutečnila 6 až 9 startů prototypů Starship.
Kvůli tomu, že postupuje příliš pomalu a nepružně, ostatně již FAA kritizoval i Kongres. Dotyčná agentura proto hodlá zřídit speciální výbor (aerospace rulemaking committee), jehož úkolem bude shromáždit poznatky o způsobech, jak by bylo možné tuto nevyhovující situaci zlepšit.