Další úspěch českých vědců. Z videozáznamů vypočítali místo dopadu meteoritu a za dva měsíce ho tam skutečně našli

V sobotu 25. června byl vlahý letní večer. Ačkoli bylo přes den na většině území naší republiky zataženo a místy pršelo, odpoledne se začalo vyjasňovat. Přesně v 19:54:16 proletěl nad jihozápadem Slovenska jasný bolid, který bylo možné spatřit zejména z oblasti jižní Moravy.

Protože byl ještě den, fotografické kamery bolidové sítě nebyly v tu chvíli aktivní. Na všech stanicích jsou však nainstalované doplňkové kamery, jež jsou v provozu i ve dne. Ačkoli pokrývají většinou jen menší část oblohy, dokázaly dvě z nich (ve Veselí nad Moravou a Kuchařovicích u Znojma) zachytit trajektorii kosmického vetřelce.

Určení místa dopadu

Dle analýzy expertů z Astronomického ústavu AV ČR skončila celá událost pádem meteoritů. Vědci určili všechny základní parametry průletu bolidu atmosférou, tedy mimo jiné kde a jak rychle letěl, odkud přiletěl, a navíc kam mohly jeho zbytky případně dopadnout.

Následně o celé události a zjištěních informovali kolegy z Astronomického ústavu SAV v Tatranské Lomnici a z Univerzity Komenského v Bratislavě. Díky mezinárodní spolupráci se pak podařilo zajistit další videozáznam ze slovenské stanice Hurbanovo, který posloužil ke zvýšení spolehlivosti původních výsledků..

Vědci poté zveřejnili podrobnější popis bolidu spolu s předpokládanou pádovou oblastí v katastru obce Pusté Úlany. Následný průzkum na místě ukázal, že nalezení meteoritu bude nelehkým úkolem – jednalo se totiž o zemědělsky obdělávanou půdu, přičemž k pádu došlo v období, kdy na většině polí a luk byla vysoká vegetace.

Hledání a nalezení

Meteorit na předpokládaném místě hledali nejen slovenští vědci, ale i amatérští hledači. Snaha a trpělivost byla po necelých dvou měsících korunována úspěchem – Polák Mateusz Zmija, který v terénu nachodil více než padesát kilometrů, nalezl 20. srpna v předpovězené oblasti jeden meteorit vážící pouhých 8.6 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Meteorit Pusté Úlany o hmotnosti 8,6 gramů, který nalezl 20. 8. 2022 polský hledač Mateusz Zmija v pádové oblasti vypočtené vědci z AV ČR. (foto: Mateusz Zmija).

„Jedná se tak o další velmi vzácný nález, tzv. meteorit s rodokmenem, tedy meteorit, jehož průlet atmosférou byl přístrojově zaznamenán a ke kterému spolehlivě známe dráhu ve Sluneční soustavě. Meteorit byl zatím neoficiálně pojmenován Pusté Úlany a je to po meteoritu Košice z roku 2010 v pořadí druhý takový případ meteoritu s rodokmenem, který byl nalezen na území Slovenska.“ uvádí Akademie věd ČR v tiskové zprávě.

„Mimořádnost tohoto nálezu podtrhuje fakt, že celkový počet těchto velmi vzácných meteoritů na celém světě je kolem čtyřiceti. Dohromady se ovšem tým vědců z Astronomického ústavu AV ČR zcela nebo aspoň významnou měrou podílel na kompletním popsání více než poloviny všech těchto případů a je v tomto ohledu nejúspěšnějším týmem na světě.“ uzavírají vědci.

Váš názor Další článek: Takhle bude vypadat VLC 4.0. Oblíbený přehrávač videa se posune do 21. století

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,