Technika | Roboti

Další várka bizarních robotů. Jeden umí hlavičkovat, druhý vám vleze až do postele

Už jsme si zvykli na to, že se inženýři z Boston Dynamics několikrát do roka pochlubí, co se nového naučili jejich humanoidní roboti. Zatímco ještě před pěti lety je musely při chůzi přidržovat stabilizační lana, dnes bez problému zvládnou gymnastické kousky a parkour lépe než většina českých třicátníků.

Boston Dynamics ale samozřejmě není jediné robotické studio. Stále bizarnější schopnosti se učí i hromada dalších humanoidů a obecně strojů s bipedální lokomocí, které jsou ukázkou nejen perfektního softwaru, ale i rok od roku dokonalejší konstrukce končetin s mnoha výkonnými aktuátory, jenž nabízejí stále více stupňů volnosti.

Cassie umí hlavičkovat

Jedním z takových robotů je třeba Cassie – zhruba metrové dolní končetiny bez velkého těla nad ním od Agility Robotics. Cassie je inženýrská robotická studie dvounohého pohybu, přičemž veškerá pohonná a logická jednotka je v klíně, který je zároveň i hlavou celého stroje.

Nyní se jeho tvůrci pochlubili novou schopností. Díky sadě senzorů naučili robota hlavičkovat. To znamená, že museli veškerý drobný pohyb končetin synchronizovat s čidly, které zase odhadují, do jakého místa síťky přimontované na hlavu nakonec dopadne míček.

Člověk má ke zvládnutí podobné banality stovky kostí, kloubů a svalů, Cassie si ale musí vystačit především s matematickými výpočty, pohyblivých kloubů má totiž jen několik.

Robopes, který zdolá žebřík

Dalšího bizarního robota mají na svědomí inženýři z Tokijské metropolitní univerzity. Čtyřnohý pes, se kterým se pochlubili na nedávné konferenci IROS 2019, dokáže díky unikátním končetinám s pěti stupni volnosti zdolat i žebřík dvoupatrové postele.

Robopes váží sedm kilogramů, je vybavený několika laserovými dálkoměry a kupodivu jej nepohání žádný sofistikovaný hardware, ale vcelku běžný minipočítač Intel NUC. Pro zpracovávání digitálních signálů z čidel pak roboto používá jednoduchý mikrokontroler naprogramovaný v Arduinu, které dobře znají i čtenáři našeho seriálu o programování elektroniky.

Váš názor Další článek: Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Témata článku: Technika, Roboti, Boston Dynamics, Pes, Várka, Intel Nuc, Čidlo, Robot, Končetina, Boston, Stupeň volnosti, Žebřík, Postel


Určitě si přečtěte

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 122

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 14

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 76

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15