Další várka bizarních robotů. Jeden umí hlavičkovat, druhý vám vleze až do postele

Už jsme si zvykli na to, že se inženýři z Boston Dynamics několikrát do roka pochlubí, co se nového naučili jejich humanoidní roboti. Zatímco ještě před pěti lety je musely při chůzi přidržovat stabilizační lana, dnes bez problému zvládnou gymnastické kousky a parkour lépe než většina českých třicátníků.

Boston Dynamics ale samozřejmě není jediné robotické studio. Stále bizarnější schopnosti se učí i hromada dalších humanoidů a obecně strojů s bipedální lokomocí, které jsou ukázkou nejen perfektního softwaru, ale i rok od roku dokonalejší konstrukce končetin s mnoha výkonnými aktuátory, jenž nabízejí stále více stupňů volnosti.

Cassie umí hlavičkovat

Jedním z takových robotů je třeba Cassie – zhruba metrové dolní končetiny bez velkého těla nad ním od Agility Robotics. Cassie je inženýrská robotická studie dvounohého pohybu, přičemž veškerá pohonná a logická jednotka je v klíně, který je zároveň i hlavou celého stroje.

Nyní se jeho tvůrci pochlubili novou schopností. Díky sadě senzorů naučili robota hlavičkovat. To znamená, že museli veškerý drobný pohyb končetin synchronizovat s čidly, které zase odhadují, do jakého místa síťky přimontované na hlavu nakonec dopadne míček.

Člověk má ke zvládnutí podobné banality stovky kostí, kloubů a svalů, Cassie si ale musí vystačit především s matematickými výpočty, pohyblivých kloubů má totiž jen několik.

Robopes, který zdolá žebřík

Dalšího bizarního robota mají na svědomí inženýři z Tokijské metropolitní univerzity. Čtyřnohý pes, se kterým se pochlubili na nedávné konferenci IROS 2019, dokáže díky unikátním končetinám s pěti stupni volnosti zdolat i žebřík dvoupatrové postele.

Robopes váží sedm kilogramů, je vybavený několika laserovými dálkoměry a kupodivu jej nepohání žádný sofistikovaný hardware, ale vcelku běžný minipočítač Intel NUC. Pro zpracovávání digitálních signálů z čidel pak roboto používá jednoduchý mikrokontroler naprogramovaný v Arduinu, které dobře znají i čtenáři našeho seriálu o programování elektroniky.

Váš názor Další článek: Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Témata článku: Technika, Roboti, Boston Dynamics, Pes, Stupeň volnosti, Agilita Robotics, Žebřík, Cassie, VAR, Postel, Várka, Robot, Končetina, HLA, Boston, Intel Nuc, DAL, ČidloNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět