Další zjištěný příznak Covid-19: může vám více pískat v uších

Nový výzkum, provedený a publikovaný vědci z Anglia Ruskin University, odhalil, že onemocnění COVID-19 může zhoršit tinnitus – šelest či pískání v uších. Studie, do které bylo zapojeno 3 103 účastníků ze 48 zemí, zjistila, že u 40 % z těch, kteří vykazují příznaky COVID-19, dochází současně ke zhoršení jejich tinnitu.

Studii podpořily americké a britské asociace British Tinnitus Association a American Tinnitus Association, zabývající se onemocněním, které postihuje přibližně 10 až 15 % lidí. Na tinnitus aktuálně neexistuje spolehlivá léčebná metoda – lékaři mají pouze prostředky, jimiž mohou nepříjemné pískání, šumění či bzučení v uších zmírnit.

COVID-19 a tinnitus

V průměru čtyři z deseti účastníků studie uvedli, že se jejich tinnitus zhoršil ve stejnou dobu, kdy se u nich rozvinuly příznaky COVID-19. Zjištění naznačují, že tinnitus může být dalším dlouhodobým příznakem vedle dříve hlášených problémů, jako jsou například kožní vyrážky. Výsledky byly publikovány v odborném časopise Frontiers in Public Health.

Ačkoli se studie zaměřila na lidi s již existujícím tinnitem, malý počet účastníků uvedl, že jejich stav byl původně vyvolán rozvojem příznaků onemocnění COVID-19. To by mohlo postavit pískání v uších do pozice dalšího dlouhodobého příznaku.

Hlavní autorka studie Eldre Beukes, která je specialistkou v oboru audiologie, uvedla: „Vypadá to, že některé ze změn, které přinesl COVID-19, měly negativní dopad na život lidí s tinnitem. Účastníci této studie uvedli, že příznaky COVID-19 zhoršují nebo v některých případech dokonce iniciují tinnitus a ztrátu sluchu. To je něco, co je třeba pečlivě prozkoumat jak klinickými, tak podpůrnými pracemi.“

Různé dopady

Významná část účastníků věří tomu, že zhoršení tohoto jevu může mít souvislost se změnami pracovního a životního stylu způsobenými pandemií. Zhoršení stavu mohou způsobit například emoce, finanční obavy, osamělost a problémy se spánkem, ale třeba i zvýšený počet videohovorů.

Subjektivní vnímání zhoršujících se symptomů v souvislosti se životním stylem v době pandemie se však lišilo podle regionů. Studie uvádí, že 46 procent účastníků ve Velké Británii je přesvědčeno, že tyto změny měly negativní dopad na jejich tinnitus, zatímco v Severní Americe to bylo jen 29 %.

Podobně, jako u mnoha dalších potenciálních problémů způsobených nebo zhoršovaných novým koronavirem, bude nutné provést další výzkumy, abychom získali jasnější představu o změnách a o tom, jak je může ovlivňovat onemocnění COVID-19. Studie v závěru poznamenává, že pandemie také znesnadnila lidem s tinittem přístup ke zdravotní péči.

Diskuze (22) Další článek: Philips Hue přestane spolupracovat se zařízeními Nest. Naštěstí jen dočasně

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Výzkum, COVID-19, Velká Británie, Tinnitus, Studie, DAL, Pískání, Industria, Pandemie, Ucho, Anglia Ruskin University, Účastník, Onemocnění, Zhoršení, Životní styl, Bzučení, Severní AmerikaIntel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety