Dalších 57 satelitů Starlink poletí na oběžnou dráhu, sledujte start rakety online. Nový start!

Aktualizováno:

Start byl opakovaně odložen, nový start je nyní naplánován na 19. července. 

Aktualizováno 8.7. v 17:50: Start byl kvůli špatnému počasí odložen.

Dnes v 17:59 našeho času by měla z rampy 39A Kennedyho vesmírného střediska odstartovat další raketa Falcon 9. Bude naložena 57 satelity pro internetovou síť Starlink, k tomu však ještě přibere dvě snímkovací družice projektu Black Sky Global. Start rakety můžete sledovat online od 17:45 zde:

Přímý přenos v češtině zajišťuje Mall.tv ve spolupráci s Kosmonautix.cz

Zajímavostí dnešního startu je fakt, že první stupeň rakety už byl čtyřikrát použitý a i tentokrát by se měl pokusit o přistání. 

Pokud se start vydaří, na oběžné dráze už bude celkem 597 satelitů sítě Starlink. To už pomalu umožní testování sítě, ke kterému se mohou dobrovolníci přihlásit. Raketa Falcon 9 dokáže vynést najednou 60 satelitů Starlink, připravovaná obří raketa Starship jich dopraví při jednom letu až 400. Celkem je potřeba vynést 12 000 satelitů. 

SpaceX už ale nyní plánuje novou konstelaci 2. generace, která by síť Starlink doplnila, a ta zahrnuje 30 tisíc satelitů na oběžné dráze. Tím už by se rychlým internetem kompletně pokryla celá planeta. Více se dozvíte v nejnovějších Elonovinkách:

Diskuze (6) Další článek: Instagram zavedl možnost „přišpendlení“ komentářů. Funkce má pomoci vymýtit z diskuzí nenávist

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,