Že by konečně jaderný reaktor, který se dá umístit do center velkoměst, aniž by kdokoliv protestoval?
Do centra fakt ne.
Jak proč ne? Tyhle reaktory mají velikost standardního kontejneru, takže se vlezou všude, kde už dávno stojí nějaká trafostanice, nebo podzemní garáž. Navíc vytváří i teplo, kterým se dá vytápět.
A proc predpokladate, ze by proti tomuhle nikdo neprotestoval?
Do kontejneru SMR opravdu nenarvete.
https://www.imeche.org/news/news-arti...ar-reactor
Ekofanatici budou protestovat vždy, automaticky, prostě proto, že to jsou ekofanatici. Logika se za tímto jejich konáním hledat nedá.
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 5. 2025 10:04
Podle MAAE jsou malé modulární reaktory (SMR) pokročilé jaderné reaktory, které mají výkon až 300 MW(e) na blok, což je asi jedna třetina výrobní kapacity tradičních jaderných reaktorů.https://www.iaea.org/newscenter/new...ctors-smrs---Čína má ACP100 (integrovaný reaktor typu PWR vyvinutý společností China National Nuclear Corporation (CNNC) s hrubým elektrickým výkonem 125 MW(e).Letos jej byl okouknout ředitel Rafael Mariano Grossi (MAAE).---Development and Construction of ACP100https://nucleus.iaea.org/sites/smr/SMR_...ACP100.pdf
On někdo ty malé reaktory prodává - ideálně stavba na klíč a výstavba do 24 měsíců ?
Do 24 měsíců nepostavíš ani kruhový objezd.
Vim o jednom, ktery se chysta mesto hrdinne stihnout za 7 mesicu. Jsou to sikulove! (Zaslouzili by par facek..)
Chtějí stihnout za 7 měsíců postavit kruhový objezd, nebo malý modulární reaktor? Nebo oboje současně, např. kruhový objezd s MMR uprostřed místo ostrůvku? 🙂
Jako super, ale už jednou se nám stalo, že místní firma slavnostně rozšiřovala svou výrobu a přistavovala haly a dost to znehodnotilo přilehlé nemovitosti.Takže chápu lidi, že takovou věc za barákem nechtěj. Já bych to taky nechtěl.
Jako super koukám na Dukovany a elektřina jde do Prahy/Brna/Ostravy - nikdo to nechce na dvorku ale každý chce svítit.
To není tak úplně pravda, že to nikdo nechce na dvorku. Já si nechávám na zahradě místo pro něco podobně malého, jako reaktor Toshiba 4S, protože by se tam rozměrově mohl vejít - viz např. https://en.wikipedia.org/wiki/Toshiba_4S 😉
bych raději odkaz na shopping kde to koupit než na Wikipedii 😂
Elektřina z EDU jde také do Rakouska ...
Názor byl 1× upraven, naposled 15. 5. 2025 16:40
Danum kvasicí bioplynky nevoní?Jedna z pomatených zemí, kde dunkelflaute znamená smrt.
Modulární reaktory jsou super z hlediska decentralizace a využití stávající infrastruktury např. po zavřených elektrárnách na fosilní paliva.Z hlediska návratnosti A výhodnosti už to tak jednoduché není. Velké elektrárny prostě mají své výhody, ale i nevýhody, jak ukazují soudní spory kolem tendru na dostavby Dukovan a Temelína. Právní systém v Evropě dost možná prakticky znemožňuje jejich stavbu v rozumné době a možná i celkově. Menší modulární elektrárny snad nikdo tolik řešit nebude.
Velké elektrárny mají také nevýhody z hlediska regulace přenosové soustavy. Něco jiného je výpadek bloku 1000 MW v Temelíně než bloku 500 MW v Dukovanech, o velkých blocích (1200 - 1500 - 2000 MW) ani nemluvě.
A stejně jako u všeho, je tedy ideální nějaký mix :)
Hypotéza za SMR je že sériová výroba je levnější než výroba kusová. Tedy když místo 10 reaktorů jednoho typu jich postavíš 1000, tak zvládneš stlačit dost výrazně výrobní náklady. Ostatně, pěkně to demonstroval kdysi Ford.Samozřejmě závisí s jakými reaktory se bude srovnávat. Pokud si vybavuji dobře korejci koupily licence k jednomu typu reaktoru a teď je jedou jeden za druhým a tak staví JE relativně levně v porovnání se zbytkem světa. Stejně tak je podstatné vyhodnocovat aktuálně budované reaktory a nebrat historická data, protože SMR i běžné reaktory stavěné dnes musí splňovat vyžší bezpečnostní standardy než kolik musely splňovat reaktory kdysi a to prodražuje.
Sériová výroba nebude levnější. SMR se budou používá úplně stejně jako klasické JE. Nepočítá se ani se žádnou decentralizací. Několik SMR se umístí na místo zrušené uhelné elektrárny. Výhoda SMR je v rychlosti výstavby a jednoduchosti provozu, to je celé.
nejenom levnejsi, ale hlavne bezproblemovejsi a tim i bezpecnejsi. Nebude to co kus to original, ale proste veskere vyhody seriove vyroby. Razatntne to zkrati a tim zlevni vystavbu.
Zajímavá technologie už z pohledu bezpečnosti. Geniální řešení.
Teď ještě, aby to kromě Ruska a Číny někde začlo fungovat.
Prave z hlediska bezpecnosti (a s ni souvisejicich nakladu) ma tohle do realne proveditelnosti stale hodne daleko.
Pasivni chlazeni? Nic?Snadnejsi dochlazeni mensiho vykonu? Nic?Podzemni instalace? Nic?
A kdo z ostatních nechce malé modulární reaktory?
To je uplne zaklinadlo - maly modularni reaktor - to slysim uz 15 let furt dokola 🙂
Dalsi typizovany prispevek. Stejne jako "zazracna baterie, ktera neexistuje" dle internetovych diskusi atp.
Teoreticky vsichni. Prakticky nikdo.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.