Umělá inteligence | Vojenství | Létání

DARPA vyvíjí umělou inteligenci pro vzdušné souboje

  • DARPA usiluje o vytvoření pokročilé umělé inteligence
  • Ta by se mohla účastnit vzdušných soubojů po boku lidských pilotů
  • Piloti by jí svěřili let i boj a sami se věnovali velení a rozhodování

Umělé inteligence už dokázaly porazit velmistry v šachu i ve hře go, profesionální hráče pokeru a také nejlepší hráče počítačových strategických her Dota 2 a StarCraft II. Ale takové vzdušné souboje nejmodernějších stíhacích letounů, které se odehrávají za vysokých rychlostí a velkého přetížení, to už je tvrdší oříšek.

Americká vládní agentura DARPA, která se zabývá vývojem futuristických vojenských technologií, teď usiluje o vytvoření pokročilé umělé inteligence, která by se mohla účastnit vzdušných soubojů po boku lidských pilotů. V dnešní době jsme svědky trendu stále většího zapojování strojů do moderního válčení, tak proč by se z umělých inteligencí nemohla stát letecká esa?

Cílem vývoje takové umělé inteligence by neměli ani tak být profesionální kybernetičtí válečníci, ale spíše užiteční spolubojovníci, kterým lidští piloti svěří let i boj a sami se budou věnovat velení a rozhodování. Umělá inteligence v posledních letech předvádí neuvěřitelné pokroky a v DARPA jsou přesvědčeni, že bude možné vytvořit natolik sofistikovanou inteligenci, že zvládne i letecké souboje.

Výhoda je momentálně na straně lidí, ale...

Podle DARPA je v tomto okamžiku výhoda na straně lidských pilotů. Pokud se ale podaří vyvinout schopnou inteligenci pro vzdušné bitvy, tak v její prospěch bude hrát nesmírná rychlost a paměťové schopnosti. Lidští piloti se tím pádem stanou spíše veliteli bojových misí, kteří svěří boj inteligencím a sami budou řídit akce většího počtu letadel či dronů, včetně inteligentních střel.

Umělé inteligence se již osvědčily v situacích, v nichž platí jasná pravidla a je do určité míry možné dopředu odhadnout výsledek. Letecké souboje mohou být velmi nelineární a hraje v nich roli značná míra náhody. Zároveň se ale při nich uplatňuje fyzika se svými striktními pravidly, což umělé inteligenci vyhovuje.

Ve snaze získat umělé inteligence pro vzdušné souboje teď DARPA spouští program s příhodným názvem Air Combat Evolution (ACE). Program bude spočívat ve výuce umělých inteligencí umění vzdušného boje podobným způsobem, jako se dnes učí začínající lidští piloti.

Je součástí snah DARPA o pokrok v oblasti tzv. mozaikovitého válčení (anglicky mosaic warfare). Jde o stále menší přímé zapojování lidských vojáků do bojových operací a naopak stále větší důraz na spolupráci a vzájemnou podporu mezi lidmi a strojovými inteligencemi.

Diskuze (8) Další článek: Z Instagramu nebude druhý Messenger. Samostatná aplikace pro zprávy se ruší

Témata článku: Technika, Umělá inteligence, Vojenství, Letadla, Létání, Armáda, DARPA, Inteligence, Velení, Bok, Starcraft ii, Souboj, Pilot, Vzdušný souboj


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49