Umělá inteligence | Vojenství | Létání

DARPA vyvíjí umělou inteligenci pro vzdušné souboje

  • DARPA usiluje o vytvoření pokročilé umělé inteligence
  • Ta by se mohla účastnit vzdušných soubojů po boku lidských pilotů
  • Piloti by jí svěřili let i boj a sami se věnovali velení a rozhodování

Umělé inteligence už dokázaly porazit velmistry v šachu i ve hře go, profesionální hráče pokeru a také nejlepší hráče počítačových strategických her Dota 2 a StarCraft II. Ale takové vzdušné souboje nejmodernějších stíhacích letounů, které se odehrávají za vysokých rychlostí a velkého přetížení, to už je tvrdší oříšek.

Americká vládní agentura DARPA, která se zabývá vývojem futuristických vojenských technologií, teď usiluje o vytvoření pokročilé umělé inteligence, která by se mohla účastnit vzdušných soubojů po boku lidských pilotů. V dnešní době jsme svědky trendu stále většího zapojování strojů do moderního válčení, tak proč by se z umělých inteligencí nemohla stát letecká esa?

Cílem vývoje takové umělé inteligence by neměli ani tak být profesionální kybernetičtí válečníci, ale spíše užiteční spolubojovníci, kterým lidští piloti svěří let i boj a sami se budou věnovat velení a rozhodování. Umělá inteligence v posledních letech předvádí neuvěřitelné pokroky a v DARPA jsou přesvědčeni, že bude možné vytvořit natolik sofistikovanou inteligenci, že zvládne i letecké souboje.

Výhoda je momentálně na straně lidí, ale...

Podle DARPA je v tomto okamžiku výhoda na straně lidských pilotů. Pokud se ale podaří vyvinout schopnou inteligenci pro vzdušné bitvy, tak v její prospěch bude hrát nesmírná rychlost a paměťové schopnosti. Lidští piloti se tím pádem stanou spíše veliteli bojových misí, kteří svěří boj inteligencím a sami budou řídit akce většího počtu letadel či dronů, včetně inteligentních střel.

Umělé inteligence se již osvědčily v situacích, v nichž platí jasná pravidla a je do určité míry možné dopředu odhadnout výsledek. Letecké souboje mohou být velmi nelineární a hraje v nich roli značná míra náhody. Zároveň se ale při nich uplatňuje fyzika se svými striktními pravidly, což umělé inteligenci vyhovuje.

Ve snaze získat umělé inteligence pro vzdušné souboje teď DARPA spouští program s příhodným názvem Air Combat Evolution (ACE). Program bude spočívat ve výuce umělých inteligencí umění vzdušného boje podobným způsobem, jako se dnes učí začínající lidští piloti.

Je součástí snah DARPA o pokrok v oblasti tzv. mozaikovitého válčení (anglicky mosaic warfare). Jde o stále menší přímé zapojování lidských vojáků do bojových operací a naopak stále větší důraz na spolupráci a vzájemnou podporu mezi lidmi a strojovými inteligencemi.

Diskuze (8) Další článek: Z Instagramu nebude druhý Messenger. Samostatná aplikace pro zprávy se ruší

Témata článku: Technika, Umělá inteligence, Vojenství, Létání, Letadla, Armáda, DARPA, Pilot, Vzdušný souboj, Starcraft ii, Velení, Inteligence, Souboj, Bok


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56