Data NASA ukazují, že na Marsu v dávné minulosti řádily „megapovodně“

V dávné minulosti na Marsu řádily „megapovodně“. Plyne to z výzkumu, jehož výsledky tento měsíc publikoval žurnál Scientific Reports.

Dotyčné povodně mohly nejen výrazně ovlivnit podobu povrchu rudé planety, ale dokonce i změnit její klima. Tyto poznatky výrazně mění naše chápání minulosti Marsu.

Odborníci z  Cornell University a California Institute of Technology se na základě analýzy dat shromážděných roverem Curiosity domnívají, že vše začalo před cca 4 miliardami let, kdy na Mars dopadl meteorit.

Kde je voda, tam je život...

V důsledku této kolize roztály tamější ložiska ledu, do atmosféry se uvolnila vodní pára a vznikly bouřkové mraky. A nakonec přišly povodně – což mj. znamená, že planeta v té době dost možná byla obyvatelná.

 „Raný Mars byl z geologického hlediska extrémně aktivní planetou,“ uvedl spoluautor nové studie Alberto Fairén a dodal:

„Planeta měla podmínky potřebné k podpoře přítomnosti kapalné vody na povrchu –  a na Zemi platí, že kde je voda, tam je život.“

Diskuze (10) Další článek: Seznam měl vážnou chybu ve svém e-mailu. Útočník se mohl dostat do schránek uživatelů

Témata článku: Vesmír, Historie, Výzkum, NASA, Země, Mars, Voda, Geologie, Curiosity, Minulost, Planeta, Povodeň, Cornell univerzita, Scientific Reports, Dávná minulost, MEG, DataCall of Duty se dle spekulací stane exkluzivitou Xboxu. Na PlayStation se podívají jen některé hry Activisionu

Call of Duty se dle spekulací stane exkluzivitou Xboxu. Na PlayStation se podívají jen některé hry Activisionu

Microsoft s odkoupením Activision Blizzardu překonal všechny prodejní rekordy na herním trhu. Nyní se začínají objevovat první spekulace o tom, jaké to bude mít následky.

Martin Nahodil
ExkluzivitaCall of Duty
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje