Datová centra Googlu bude pohánět geotermální energie. Z jednoho vrtu dokáže získat 3,5 MW | Zdroj: Fervo Energy.

Zdroj: Fervo Energy.

Datová centra Googlu bude pohánět geotermální energie. Z jednoho vrtu dokáže získat 3,5 MW

Americká firma Fervo Energy oznámila průlom v oblasti geotermální energie. Na svém pozemku v severní Nevadě provedla třicetidenní test vrtu a tvrdí, že se jí podařilo dosáhnout „průtoku 63 litrů za sekundu při vysoké teplotě, což umožňuje výrobu 3,5 megawattů elektrické energie.“ Podrobnosti přinesl magazín Engadget.

Jeden megawatt může najednou napájet přibližně 750 domácností. Očekává se, že Fervo ještě letos připojí svou lokalitu Project Red k síti. Bude sloužit k napájení datových center společnosti Google a části další infrastruktury v Nevadě. Google a Fervo podepsaly v roce 2021 dohodu o vývoji „projektu geotermální energie nové generace“.

Stačí díra v zemi

Podle agentury Bloomberg je to poprvé, kdy energetická společnost prokázala, že rozšířený geotermální systém (Enhanced Geothermal System; EGS) může fungovat v průmyslovém měřítku. Cesta k tomuto důležitému milníku byla poměrně dlouhá – vědci se snažili EGS realizovat již od 70. let minulého století.

Aby mohl přírodní geotermální systém vyrábět elektřinu, potřebuje kombinaci tepla, kapaliny a propustnosti hornin. V mnoha oblastech má sice hornina potřebnou úroveň tepla, ale nemá dostatečnou propustnost, aby jí mohla proudit kapalina. EGS tuto propustnost vytváří uměle tak, že vrtá hluboko pod zem, kam následně vstřikuje kapalinu, která v hornině vytváří trhliny. Tento postup může výrazně zvýšit počet potenciálních míst pro vybudování geotermálních elektráren.

Fervo Energy uvádí, že je první firmou, která „úspěšně vyvrtala dvojici horizontálních vrtů pro komerční geotermální výrobu elektřiny, dosáhla délky bočních vrtů 3 250 stop (990 metrů), dosáhla teploty 191 °C a pomocí přísných trasovacích testů prokázala řízený průtok.“

Elektřina bez emisí

Jednou z hlavních výhod geotermálních elektráren je skutečnost, že jsou prakticky zcela bezemisní. Cílem Googlu přitom je do roku 2030 provozovat všechny své kanceláře a datová centra na bezemisní energii. Tyto elektrárny také mohou pracovat kdykoli (na rozdíl od solárních a větrných elektráren), což z geotermální energie činí přesvědčivý obnovitelný zdroj.

Společnost doufá, že se jí podaří zopakovat svůj úspěch na dalším pracovišti v Utahu. Pokud i tam dosáhne podobných výsledků a úspěšně provede modernizaci konstrukce s cílem maximalizovat výkon, očekává se, že tato lokalita bude vyrábět dostatek elektřiny pro napájení 300 000 domácností současně. To je přibližně čtvrtina všech domácností v Utahu.

Schopnost vyrábět bezuhlíkovou elektřinu škálovatelným způsobem je významným úspěchem, zejména v době, kdy téměř celý svět hledá alternativy k tradiční výrobě energie z fosilních paliv. Geotermální energie nabízí celou řadu výhod – především se jedná o obnovitelný zdroj, který neprodukuje žádné emise skleníkových plynů a má relativně malou ekologickou stopu.

Zelený Google

„Dosažení našeho cíle fungovat na nepřetržitý bezuhlíkový provoz bude vyžadovat nové zdroje stabilní a čisté energie, které doplní proměnlivé obnovitelné zdroje, jako je větrná a solární energie,“ uvedl v prohlášení vedoucí pracovník Googlu pro energetiku a klima Michael Terrell.

„V roce 2021 jsme navázali partnerství s firmou Fervo, protože v její geotermální technologii vidíme významný potenciál pro uvolnění kritického zdroje nepřetržité bezuhlíkové energie ve velkém měřítku, a jsme nadšeni, že dosáhla tohoto důležitého technického milníku.“ dodal Terrell.

Geotermální elektrárny mohou pracovat nepřetržitě, a poskytovat tak stálý a spolehlivý zdroj elektřiny. Na rozdíl od jiných obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny, není geotermální energie žádným způsobem závislá na povětrnostních podmínkách, což z ní činí vysoce spolehlivou volbu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud