Definitivní konec pitné dešťovky. Fluorové chemikálie prší už i v Tibetu a sněží v Antarktidě

V řekách pod městy najdete rozpuštěná léčiva počínaje hormonální antikoncepcí a konče rezidui po nějaké té tabletě na bolest hlavy. V oceánech zase ve velkém množství narazíte na droboučké částečky mikroplastů.

Podle čerstvého článku publikovaného v odborném časopisu Environmental Science & Technology nezůstala ušetřená ani Antarktida nebo třeba Tibet, celou planetu totiž každý den bombardují kyselé deště plné sloučenin fluoru. Dešťovka tak už není dlouhodobě pitná ani v těch nejodlehlejších koutech Země.

Fluorové sloučeniny PFAS, PFOA a PFOS

Na vině jsou fluorové sloučeniny PFAS (perfluorované a polyfluorované látky), PFOA (perfluorooktanová kyselina) a PFOS (perfluorooktansulfonát), které se používají v celém spektru průmyslu už od poloviny minulého století a které jsou v prostředí bohužel velmi odolné vůči rozkladu.

Právě proto se mohly rozšířit i na extrémní vzdálenosti a stát se součástí aerosolů ve vysokých výškách atmosféry, ze které poté vypadávají jako dešťové srážky.

Klepněte pro větší obrázek
Vodu už nepijte ani ze studánky v Tibetu a mladého ledovce v Antarktidě

Vliv na zdraví je stejně jako u mikroplastů předmětem hromady hypotéz a teorií – to ukážou až příští generace a dlouhodobé sledování –, faktem ale zůstává, že koncentrace odolných fluorových látek v dešťové vodě překračují dosavadní doporučené limity právě i ve zmíněných odlehlých oblastech.

Například takové doporučení americké federální agentury pro životní prostředí EPA je v případě látek PFOA překročeno v Antarktidě a Tibetu zhruba o čtyři řády a na osídleném kulturním venkově a v městských oblastech i milionkrát.

Nebezpečí spočívá stejně jako u ostatních podobných toxinů antropogenního původu hlavně v dlouhodobém užívání podobných zdrojů pitné vody. V tom krátkodobém budou hlavním rizikem s trochou nadsázky spíše fekálie.

Diskuze (32) Další článek: AMD dál ukusuje z podílu Intelu. Na počítačích dosud nikdy nebylo rozšířenější než dnes

Témata článku: Příroda, Země, Ekologie, Chemie, Antarktida, Atmosféra, Sloučenina, EPA, Látka, Definitivní konec, Mikroplast, Chemikálie, TibetSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy