DeLorean předvádí další návrat do budoucnosti. Nový elektromobil vypadá fantasticky

Kovově lesklý DeLorean DMC-12 se v 80. letech stal hvězdou filmové trilogie Návrat do budoucnosti, přesto jeho výrobce zkrachoval (ještě před vydáním prvního filmu). Teď se značka DeLorean Motor Company vrací a znovu koketuje s budoucností – připravovaný model DeLorean Alpha5 je futuristický elektromobil, který na historii značky odkazuje nahoru vyklápěnými dveřmi. Vzhled zpracovalo prestižní studio Italdesign, které navrhlo také původní DeLorean.

U elektromobilu je ostře sledovaný koeficient aerodynamického odporu a nové DMC udává hodnotu 0,23. Sportovní silueta měří pět metrů na délku, 204 cm na šířku a 137 cm na výšku (se zavřenými dveřmi).

Baterie s kapacitou 100 kWh má stačit na dojezd 480 kilometrů. Zrychlení z 0 na 100 km/h auto zvládne za 3,4 sekundy a maximálka je omezená na 241 km/h. Časem přijde ostřejší verze s lepšími hodnotami, DeLorean však nehodlá závodit o desetinky, chce se zaměřit na hodnotnější kvality.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Poctu slavnému DeLoreanu touto stavebnicí vysekla i firma Lego.

Další budou následovat

Plně se Alpha5 představí v srpnu na kultovní přehlídce Pebble Beach Concours d'Elegance. Výroba má začít v roce 2024 v Itálii sérií 88 kusů, což je rychlost v mílích, kterou filmový DeLorean potřeboval k cestování v čase. Každý z těchto 88 kusů bude fyzickou podobou souvisejícího NFT a nebude mít schválení k provozu na běžných silnicích. Poté již auto projde nezbytnou homologací a následně vyrobené kusy bude možné na silnicích provozovat. Cena se má pohybovat kolem čtyř miliónů korun.

Projekt vede Joost de Vries, který má zkušenosti z automobilek Tesla a Karma. Po prvním modelu má následovat vodíkové SUV, elektrický sedan a kupé se spalovacím V8.

Diskuze (13) Další článek: Astronomové objevili poklad skrytých černých děr

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,