Desetiletá dívka má vyšší IQ než Einstein a Hawking. Chce být astronautkou a změnit svět

Desetiletá mexická dívka Adhara Pérez Sánchez dosáhla v testu IQ výsledku 162 bodů. O dva body tak překonala nejen anglického teoretického fyzika, kosmologa a spisovatele Stephena Hawkinga, ale i jednoho z nejvýznamnějších vědců všech dob Alberta Einsteina.

Geniální dívence se věnoval web Interesting Engineering s tím, že sní o tom, že se stane astronautkou, která změní svět, bude cestovat do vesmíru a bude se podílet na kolonizaci Marsu. Nutno říci, že je na dobré cestě k uskutečnění svých snů.

Geniální dítě

Adhara Pérez Sánchez se od tří let učila číst, zvládla složit puzzle se stovkou dílků, a dokonce se učila algebru. Nyní v Mexiku studuje dva vysokoškolské obory: systémové inženýrství na Universidad CNCI a průmyslové inženýrství se zaměřením na matematiku na UNITECu.

Jak už tomu u géniů bývá, Adhara není „normální dítě“. Ve třech letech jí byl diagnostikován Aspergerův syndrom, jež patří mezi poruchy autistického spektra a může ztěžovat sociální interakci. Proto měla problémy ve škole – její vrstevníci ji šikanovali a občas jí nadávali do podivínů nebo pošuků.

Podle učitelů některé hodiny prospala a o látku projevovala malý zájem. To její matku Nallely Sánchez velmi překvapilo, neboť holčička si často a ráda krátila čas například domácím studiem periodické tabulky prvků. Poté, co Adhara upadla do deprese a nechtěla už chodit do školy, se její matka rozhodla vyhledat pomoc a jiný vzdělávací plán.

Vzhůru za svým cílem

To byl pro rodinu zlomový okamžik, protože se zjistilo, že dívka má pozoruhodné IQ 162. Stojí za zmínku, že člověk s IQ 130 je již považován za mimořádně nadaného. Adhara dostala možnost učit se v prostředí, které bylo přizpůsobeno jejím potřebám. V šesti letech absolvovala základní a v osmi letech střední školu.

Kromě dalších aktivit již stihla reprezentovat svou univerzitu Universidad CNCI, když na akci pořádané Institutem umění a kultury v Tijuaně hovořila o černých dírách. Jejím dalším cílem je Arizonská univerzita, která je její vysněnou školou, neboť NASA toto vzdělávací zařízení ocenila za program výzkumu vesmíru.

Zatímco tato malá dívka kráčí po cestě s cílem stát se astronautkou s pohledem upřeným ke hvězdám, využívá také sociální sítě, aby oslovila další děti s autismem a inspirovala je k naplňování jejich ambicí. Dokonce o tom napsala knihu. Nevzdávejte se, a pokud se vám nelíbí, kde jste, začněte plánovat, kde chcete být,“ říká.

Diskuze (113) Další článek: Nový život pro starou technologii. Magnetické pásky LTO-9 uloží až 45 TB dat

Témata článku: Vesmír, Mars, Děti, Lidé, Mexiko, Stephen Hawking, Albert Einstein, genialita, Interesting Engineering, Astronautka, Dívka, Arizonská univerzitaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie