Detailní průzkum 3000 galaxií poodhalil, jak galaxie rostou a umírají

  • Sedmiletý projekt australských astronomů se zaměřil na „životní cyklus“ galaxií
  • Data z pozorování umožnila analyzovat vzájemné interakce mezi galaxiemi a jejich vývoj
  • Zároveň vědci mohli prostudovat také vnitřní strukturu galaxií

Vesmír je plný rozmanitých galaxií. Leccos o nich víme. Kolem jejich vzniku, vývoje a zániku ale stále zůstává řada nejasností. Pochopení životní dráhy galaxií je přitom klíčové pro poznání vývoje celého našeho vesmíru.

Právě na „životní cyklus“ galaxií se zaměřil rozsáhlý sedmiletý projekt australských astronomů. Postavili si k tomuto účelu speciální zařízení, spektrograf SAMI (Sydney-AAO Multi-Object Integral-Field Spectrograph), který je instalovaný na 4metrovém teleskopu Anglo-Australian Telescope (AAT) observatoře Siding Spring Observatory v Novém Jižním Walesu. Teleskop provozuje Australian National University.

Díky zařízení SAMI mohli Scott Croom z centra ASTRO 3D a University of Sydney a jeho spolupracovníci detailně pozorovat několik galaxií zároveň. Celkem jich v rámci projektu, který probíhal v letech 2013 až 2020, sledovali 3 068. Data z těchto pozorování jim umožnila analyzovat vzájemné interakce mezi galaxiemi a jejich vývoj. Zároveň také mohli prostudovat vnitřní strukturu galaxií.

S čím souvisejí vlastnosti galaxií?

Výsledky studie ukazují, že vlastnosti galaxií souvisejí s jejich hmotností a zároveň s tím, jak vypadá jejich okolí, tedy především na přítomnosti a povaze okolních galaxií. Badatelé například zjistili, že směr rotace galaxie těsně souvisí s jinými galaxiemi v okolí.

Rychlost rotace galaxie zase záleží především na její hmotnosti a jen málo na okolním prostředí. Výzkum také prokázal, že když se nějaká galaxie stane součástí vnitřní oblasti kupy galaxií, tak zhruba za 1 miliardu let „umírá“, v tom smyslu, že v ní vyhasne tvorba nových hvězd.

Členové týmu experimentu SAMI potvrzují, že získali cenná data, která nám přiblíží osudy galaxií i vývoj celého vesmíru. Projekt byl ukončen a všechna data budou zveřejněna. Croom přitom doufá, že jejich analýzy budou nést vědecké ovoce ještě dlouhé roky.

Letos by měl experiment SAMI na stejném teleskopu AAT nahradit nový australský přístroj Hector. Až bude plně funkční, tak by měl detailně pozorovat celkem 15 tisíc galaxií.

Titulní ilustrační foto: Souricette-du-13, CC BY-SA 4.0

Váš názor Další článek: První šéf Elona Muska v Silicon Valley zkritizoval přístup FAA k testování prototypů Starshipu

Témata článku: Technologie, Vesmír, Výzkum, Astronomie, Vnitřní struktura, University of Sydney, Interakce, Hector, Vzájemná interakce, AAT, Astronom, Životní cyklus, Astra, Galaxie, Průzkum, Vývoj, Pozorování, Data


Určitě si přečtěte

Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment