Školní pravidla ve Spojených státech amerických vyžadují, aby žáci s pozitivním testem na covid-19 zůstali doma nejméně pět dní. Vědci z USC Schaeffer Center for Health Policy & Economics a Stanford University se zabývali otázkou, zda je takto dlouhá izolace dostatečná, nebo jestli není zbytečně dlouhá. O výsledcích výzkumu informuje web StudyFinds.
Výsledky ukázaly, že žáci nakažení koronavirem SARS-CoV-2 ve verzi Omikron byli infekční v průměru pouze tři dny po pozitivním testu. „V podstatě říkáme, že pět dní je více než dostačující lhůta; pracovníci v oblasti veřejného zdraví a vzdělávání by mohli zvážit kratší dobu,“ říká spoluautor studie a vedoucí pracovník USC Schaeffer Center Neeraj Sood.
Očkování nehraje roli v délce infekčnosti
Autoři studie zjistili, že průměrná doba infekčnosti byla tři dny; 18,4 % dětí bylo infekčních ještě pátý den, zatímco desátý den bylo infekčních jen 3,9 % dětí. Zajímavé je, že se nepodařilo zjistit žádnou souvislost mezi tím, jak dlouho byly děti infekční, a tím, zda byly, nebo nebyly očkovány. Toto zjištění naznačuje, že zásady návratu do školy nemusí brát v úvahu stav očkování nebo přeočkování.
Projekt byl realizován v naději, že poskytne informace zákonodárcům, kteří se stále potýkají s otázkou, jak dlouho by měly být děti po nákaze v karanténě. Tato opatření jsou sice nezbytná a mají zastavit šíření koronaviru, ale mohou také negativně narušit vzdělávání dětí. Vědci vysvětlují, že současné směrnice zavedené ve školních obvodech od New Yorku po Los Angeles byly vytvořeny na základě žalostně malého množství údajů.
„Chceme chránit ostatní děti ve škole, které by se mohly potenciálně nakazit, ale zároveň nechceme narušit vzdělávání nakaženého dítěte, vzhledem k množství narušení, ke kterým již došlo,“ dodává v prohlášení pro média Sood. „Doba trvání infekčnosti je důležitým parametrem pro zjištění, jaká by měla být optimální délka izolace.“
Jak na to přišli?
Vědci spolupracovali s firmou provádějící testování na přítomnost virů a zkoumali výtěry z nosu 76 dětí ve věku od sedmi do 18 let z okresu Los Angeles, které byly pozitivní na přítomnost viru SARS-CoV-2. Účastníci také poskytli vzorky během pěti domácích návštěv v průběhu deseti dnů.
Tyto vzorky byly následně analyzovány v laboratoři s cílem zjistit, zda jsou jednotlivé děti stále infekční. Není překvapením, že všichni zahrnutí účastníci byli infikováni stále dominující variantou viru Omikron. „Chtěli jsme zachytit, jak se měnila infekčnost v průběhu desetidenního okna,“ vysvětluje hlavní autor studie a doktorand na USC Keck School of Medicine Nikhilesh Kumar.
Spoluautorem studie je také Eran Bendavid, který se zabývá infekčními chorobami a působí jako docent medicíny na Stanfordově univerzitě. Dle něj se zjištění shodují s dřívějšími studiemi provedenými na dospělých nakažených virem Omikron. Ani tyto studie nezaznamenaly žádnou souvislost mezi očkováním a dobou infekčnosti. Předchozí výzkumy také ukázaly, že dospělí s Omikronem bývají infekční o něco déle – průměrně pět dní.
Vědci proto vyzývají k dalším výzkumům, které by pomohly zákonodárcům přijímat informovaná rozhodnutí o tom, jak dlouho držet infikované děti mimo třídu. „Virus bude stále mutovat,“ uzavírá Sood. „Musíme pokračovat v podobných studiích, protože příští varianta může mít delší nebo kratší dobu nakažlivosti.“ Výsledky bádání byly publikovány v odborném časopise JAMA Pediatrics.