Dětský kočárek budoucnosti má elektromotor a něco jako autopilota

Firma GlüxKind Technologies z kanadského Vancouveru představila kočárek budoucnosti. Jmenuje se Ella a jde o další příklad pronikání technologií – a zejména umělé inteligence – do produktů každodenní potřeby. Na letošním veletrhu spotřební elektroniky Consumer Electronics Show si za něj vysloužila ocenění Innovation Awards.

GlüxKind je technologický startup orientovaný na děti, který v roce 2020 založili Anne Hunger a Kevin Huang krátce poté, co se poprvé stali rodiči. Huang, který nyní zastává pozici generálního ředitele, ve svém prohlášení uvedl: „S kočárkem Glüxkind Ella se snažíme usnadnit rodičovství, počínaje klíčovou součástí rodičovské výbavy – kočárkem.“

Kočárek GlüxKind Ella

Kočárek je navržen a optimalizován pro každodenní život. Díky adaptivní asistenci při tlačení a brzdění si rodiče mohou užívat procházky bez fyzické námahy, a to bez ohledu na terén, ve kterém se pohybují. S jízdou do kopce i z kopce totiž pomáhají dva elektrické motory, díky kterým není nutné vynakládat k pohybu téměř žádné úsilí.

Podobně, jako v automobilech najdete pokročilé asistenční systémy řidiče, také tento kočárek poskytuje „pokročilý systém rodičovské asistence“ (Advanced Parent Assist System). Jedním z jeho prvků je automatická parkovací brzda, jež funguje velmi podobně jako u aut.

Kočárek nabízí uklidňující funkce, jako je režim automatického pohupování „Rock-My-Baby“, který pomáhá dětem usnout, nebo integrovaný přehrávač bílého šumu. Nechybí ani možnost propojení kočárku s aplikací – v mobilním telefonu pak můžete zjišťovat, kde se nachází, kolik kilometrů jste najezdili a podívat se na absolvovanou trasu.

Umělá inteligence v případě tohoto produktu zastává roli dalšího páru očí. Vytváří jakousi „bezpečnostní bublinu“ monitorující prostředí okolo kočárku a upozorňuje rodiče na potenciální nebezpečí, jako jsou auta, kola a koloběžky. „Ella zůstává soustředěná a má oči neustále otevřené. Upozorní vás, když něco vyžaduje vaši okamžitou pozornost.“ uvádí výrobce.

Umělá inteligence ve službách rodičů

Další zajímavou funkcí, využívající schopnosti AI, je režim hands-free. Pokud dítě nechce být v kočárku, můžete ho bez obav nést v náručí nebo ho nechat jít po svých. Kočárek dokáže v tu chvíli jet automaticky, aniž by ruce rodiče musely spočívat na jeho rukojeti.

Při použití režimu hands-free Ella sleduje svou vzdálenost od uživatele a zůstává v dosahu jeho rukou. Pokud se uživatel dostane mimo dosah, automaticky zastaví. To se může hodit například při jízdě z kopce – v případě, že rodič z nějakého důvodu pustí rukojeť, kočárek zabrzdí. Nemusíte se tak obávat, že by vám ujel.

„Do tohoto produktu jsme vložili spoustu práce a těšíme se, až se v roce 2023 dostane do rukou většího počtu zákazníků. Při vývoji jsme vycházeli z vlastních zkušeností novopečených rodičů,“ uvedla v prohlášení produktová manažerka Anne Hunger.

Chytrý kočárek GlüxKind Ella se již připravuje na sériovou výrobu. Na stránkách výrobce si můžete rezervovat jeho „zakladatelskou edici“. Nejprve je nutné zaplatit vratnou zálohu ve výši 200 dolarů (cca 4 370 Kč), prodejní cena pak bude začínat na 3 800 dolarech (cca 83 100 Kč). Dodávky pro předobjednávky z loňského roku začnou v dubnu, u rezervací provedených v roce 2023 budou dodávky zahájeny v červenci 2023.

Diskuze (13) Další článek: Kolem Země dnes v noci proletěl 8metrový asteroid. Podívejte se, jak blízko byl ve srovnání se satelity nebo Měsícem

Témata článku: , , , , , , , , , , ,